Co dát pod jahody?
Co dát pod jahody aby Nehnily
Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny. Já těmhle výdobytkům moc nefandím, ale uznávám, že jahodám je líp na podestýlce. Proto záhon mulčuju – buď posekanou trávou nebo štěpkou z větví.
Archiv
Co dát kolem jahod
Obložte je slámou
„Ideální je jahodníky obložit 5 centimetrů vysokou vrstvou slámy. Když prší, vláha se dostane ke kořenům, ale na plody nestříká bláto. Jahody pak nejsou špinavé a zároveň se tak nepřenášejí plísně,“ radí Hamala. Zahrádkáři často jahody pěstují na černé fólii.
Archiv
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Jakou textilií pod jahody
Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Jak si namíchat zeminu pro jahody
Řešení nabízí substrát na bázi směsi přechodové, slatinné a vrchovištní rašeliny doplněné dobře vyzrálým, jemně tříděným kůrovým kompostem s přídavkem minerálních hnojiv (kombinovaných, jednosložkových a také vápenitých).
Jak pečovat o stále plodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Jak dát fólii na jahody
Bohatší úrodu sklidíte, pokud jahody vysadíte na hrůbky pokryté černou netkanou textilií. Půda se pod fólií zahřívá a nevysychá, navíc voda je sváděna do rýh mezi hrůbky, čímž se omezuje riziko plísní. Plody zůstávají nad fólií čisté a zdravé. Jen odnože musíme vysazovat zvlášť do kelímků, pod fólií by nezakořenily.
Jaký truhlík na jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Kdy dát sazenice jahod ven
Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.
Jaké hnojivo na jahody
Nejlepším hnojivem pro jahody je kompost, který si sami vyrábíme na pozemku. Náhradou může být hnůj. Obě tato hnojiva lze použít v dávce 30 až 35 litrů na 10m² pozemku. Kompost lze dát těsně před výsadbou jahod.
Jak velký květináč na jahody
Takže jdeme na to!Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm.Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů. TIP: Práci si usnadníte se samozavlažovacími truhlíky.Pokud se nerozhodnete jít bio cestou, dbejte na hnojení.
Proč mi nekvetou jahody
Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.
Jak dlouho plodí jahody
Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příkladyčervená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Kdy hnojit jahodníky
Obvykle je nutné hnojit pravidelně od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Proč usychají listy jahod
Příčinou může být kořenová a krčková hniloba. Příčinou může být špatná půda, nevhodná lokalita či napadení škůdci a chorobami. V posledních letech se například poměrně často vyskytovalo napadení jahodníku houbami z rodu Phytophora, v němž odborná literatura rozlišuje dva původce onemocnění s poněkud odlišnými příznaky.
Jak namíchat substrát pro jahody
Řešení nabízí substrát na bázi směsi přechodové, slatinné a vrchovištní rašeliny doplněné dobře vyzrálým, jemně tříděným kůrovým kompostem s přídavkem minerálních hnojiv (kombinovaných, jednosložkových a také vápenitých).
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Jak daleko od sebe rajčata
Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.
Co nesnáší brambory
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.