Kdy sklízet čínské zelí?
Kdy sklízet cinske zeli
Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.
Archiv
Kdy sklidit pekingské zelí
Pekingské zelí sklízíme od září do poloviny října (většinou je to zhruba 70 dní po výsevu), kdy začínají první hlávky dozrávat – musí být plně vyvinuté, zelené, uzavřené. Hlávky s nažloutlými vrcholy nejsou ještě zralé.
Archiv
Jak dlouho vydrzi pekingské zelí
Postup při skladování pekingského zelí:
Hlávky uchováváme v bezmrazé místnosti v přepravkách vystlaných textilií. Při dobrých podmínkách takto uskladněné vydrží až do poloviny února (záleží však na konkrétním druhu). Pekingské zelí lze uchovat i v chladničce, kde vydrží čerstvé po dobu cca 14 dní.
Archiv
Co se dá udělat z čínského zelí
Pekingské zelí se používá především na saláty, protože při tepelné úpravě listy okamžitě vadnou. Do čínských smažených jídel (základ k rýži nebo nudlím) přidávám jenom spodní bílé části nakrájené na drobné nudličky, a to až ke konci smažení, aby zůstaly křehké.
Archiv
Jak vypadá čínské zelí
Čínské zelí, neboli také pak-čoi, vypadá ve skutečnosti úplně jinak než zelí pekingské. Netvoří totiž pevnou hlávku, ale listovou růžici z řapíkatých, tmavě zelených listů a více než zelí tak připomíná špenát. Řapíky jsou bílé, dužnaté a listy mohou být hladké nebo zkadeřené.
Jak se pěstuje zelí
Hlávkové zelí prospívá na světlém a slunném místě. Potřebuje hlubokou, propustnou půdu dostatečně zásobenou živinami. Zelí pěstujeme každý rok na jiném místě a na záhoně, kde nebylo nejméně minulé dva až tři roky. Zelí si na záhonu rozumí s celerem, mangoldem.
Jak se vaří čínské zelí
Postup přípravy receptu
Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky. Cibuli zpěníme na rozškvařené slanině, přidáme zelí, sůl a pepř, sojovou omáčku, cukr, vývar a glutasol. Asi 30 minut společně podusíme. Nakonec posypeme nasekanou zelenou petrželkou a podáváme jako přílohu.
Jak uchovat pekingské zelí
Uskladnění pekingského zelí
Pekingské zelí snese mráz až -5°C. Hlávky uskladňujeme do temného sklepa v bedně nastojato.
Jak dlouho vydrží čínské zelí
kapusta, čínské zelí, hlávkové zelí vydrží kolem dvou týdnů, kadeřávek pět až deset dnů a růžičková kapusta tři až čtyři dny.
Jak uchovat čínské zelí
Uskladnění pekingského zelí
Pekingské zelí snese mráz až -5°C. Hlávky uskladňujeme do temného sklepa v bedně nastojato.
Jak ochutit čínské zelí
Zelí nakrájíme na tenké nudličky a pokapeme šťávou z citrónu. Přidáme cukr, olivový olej, osolíme a opepříme. Salát silně promačkáme tak, aby pustil šťávu.
Jaké vitaminy má čínské zelí
Čínské zelí je zelenina s nízkou energetickou hodnotou. Obsahuje vlákninu, malé množství bílkovin, vitaminy a minerální látky, především vitamin C, dále je zdrojem vitaminů skupiny B. Z minerálů můžeme jmenovat draslík, hořčík, vápník, železo a menší množství sodíku.
Jak udělat salát z čínského zelí
Zelí nakrájíme na tenké nudličky a pokapeme šťávou z citrónu. Přidáme cukr, olivový olej, osolíme a opepříme. Salát silně promačkáme tak, aby pustil šťávu. Na závěr přidáme nahrubo nastrouhanou mrkev a promícháme.
Jak se sklízí zelí
Kdy zelí sklízet
Rané a polorané odrůdy sklízíme postupně podle potřeby, nejlépe s několika krycími listy, aby se hlávky nepomačkaly a předčasně nevadly. Pro zimní uskladnění je výhodné použít rostliny i s kořeny. Po odlomení okrajových listů se zakládají do sklepa nebo vyvezeného pařeniště.
Proč zelí nedělá hlávky
Důvodem je značná citlivost zelí na živiny a zálivku. Jakmile není půda dobře prohnojená a nepřichází dostatek vláhy ve správném období, hlávky se nedočkáme.
Jak naložit čínské zelí
Kvašení: Připravenou zeleninovou směsí s kořením proložíme vrstvy listů důkladně vyždímaného čínského zelí a umístíme do plastových nádob (opět zbavíme přebytečné vody), přiklopíme víkem a kimči necháme 1 den kvasit (na slunci) a poté dáme do lednice. Asi po týdnu poloviny zelí nakrájíme a můžeme konzumovat.
Jak uskladnit zelí na zimu
Zelí hlávkové je dobře skladovatelné
Pro dlouhodobé skladování jsou nejvhodnější hlávky o hmotnosti okolo 2 kg, na kterých se ponechají 2–3 obalové listy. Vhodné skladovací teploty jsou okolo 0 °C a vlhkost (RVV – relativní vzdušná vlhkost) 90–95 %.
Jak vypadá pekingské zelí
Pekingské zelí (Brassica rapa subsp. pekinensis) patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae), stejně jako brokolice, zelí a další druhy košťálové zeleniny. Na rozdíl od mnoha jiných košťálovin nemá pekingské zelí stopku. Listy jsou bezřapíkaté se širokými bělavými žebry, čepel je neojíněná a má světle zelenou barvu.
Jaký je rozdíl mezi pekingským a čínským zelím
Základní rozdíl mezi pekingským a čínským zelím je ve struktuře rostliny. Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly.
Jak připravit čínské zelí
Postup přípravy receptu
Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky. Cibuli zpěníme na rozškvařené slanině, přidáme zelí, sůl a pepř, sojovou omáčku, cukr, vývar a glutasol. Asi 30 minut společně podusíme. Nakonec posypeme nasekanou zelenou petrželkou a podáváme jako přílohu.
Jak nakrájet čínské zelí
Z hlávky zelí odstraňte viditelně poškozené vnější listy, které jsou často ovadlé nebo popraskané. Čím hlouběji půjdete, tím budou listy čerstvější. Hlávku rozřežte na poloviny, poté na čtvrtky a z každé pak jedním podélným řezem odstraníme košťál. Jednotlivé čtvrtky půjdou už jednoduše nakrouhat.
Kdy se sklízí
V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně.
Kdy sklízet zelí na krouhání
Pourovo polopozdní – tradiční ověřená odrůda výborná pro krouhání. Kulovité hlávky dosahují 5 až 10 kg. Sklizeň od září do poloviny října.
Jak se starat o zelí
Stanoviště – místo pro pěstování zelí by mělo být prosluněné a teplé. Zálivka – zelí spotřebuje poměrně dost vody. Záhon tedy musíme pravidelně a vydatně zalévat během celého vegetačního období. Vláhu začneme omezovat až přibližně 3 týdny před sklizní.
Jak uchovat cerstve zelí
Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.