Jak se účtuje fond oprav?
Jak se počítá fond oprav
Částka pohybuje v průměru kole 17 Kč na m2 podlahové plochy. Záleží velice na technickém stavu domu a plánu oprav, jakožto i dlouhodobých. Příspěvek do fondu oprav tedy může být od 10 Kč – 45 Kč za m2 podlahové plochy (tj. dle podílu uvedeném na Katastrálním úřadě).
Jak funguje Fond oprav
Fond oprav je určený k úhradě nákladů spojených se správou domu a pozemku. Podílí se na něm každý měsíc vlastníci jednotek domu, a to podle výše podílu na společných prostorách domu.
Jak často se platí fond oprav
Majitelé bytových jednotek platí příspěvky na základě předpisů plateb pro období zpravidla jednoho roku. V rámci předpisu plateb se rozepíšou platby jednotlivých majitelů jednotek a spolu s tím i platby záloh na služby. Samotné platby pak probíhají nejčastěji s měsíční frekvencí.
Archiv
Kdo platí fond oprav
Příspěvek do fondu oprav hradí člen SJV, tedy vlastník bytové jednotky. Pronajímatel ho nájemci dát do služeb nemůže. Pronajímatel může po nájemci požadovat hrazení příspěvku do fondu oprav pouze dvěma způsoby. Buď jako součást nájemného.
Archiv
Kdo hradí opravy společných prostor
Nejčastěji platí, že drobné opravy v bytě provádí na své náklady nájemce bytu, větší opravy pak vyžadují souhlas bytového družstva, zejména pokud má dojít k zásahu do nosných konstrukcí, otopné soustavy, či pokud nájemce provádí výměnu oken. Opravy a rekonstrukce mimo samotný byt pak vždy zajišťuje družstvo.
Co je příspěvek na správu domu a pozemku
Příspěvky na správu a domu jsou paušálními platbami, které slouží k přesně definovanému účelu, nepodléhají vyúčtování (na rozdíl od plateb za služby) a jejich nevyčerpaný zůstatek se převádí do následujícího roku , což vyplývá ze Stanov SVJ.
Jak se počítá podíl na společných částech domu
Velikost podílů na společných částech domu se určuje vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Podíl na společných prostorách samozřejmě přechází spolu s vlastnictvím bytu.
Jaké poplatky platí nájemce
Jedná se tedy například o dodávku vody a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek (vodné a stočné), odvoz komunálního odpadu, dodávky tepla, osvětlení a úklid společných prostor, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.
Co si platí nájemník
Jedná se tedy například o dodávku vody a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek (vodné a stočné), odvoz komunálního odpadu, dodávky tepla, osvětlení a úklid společných prostor, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.
Co platí nájemník a co majitel
Údržba a opravy v nájemním bytě
Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně.
Jaké opravy hradí nájemce
Běžná údržba a drobné opravy
Toto se týká zejména kontroly radiátorů, kotle nebo vodovodních baterií, případně detektorů kouře. Dále pak po nájemci můžete požadovat částečnou úhradu za výmalbu, tapetování a opravu omítek, případně také čištění obkladů stěn, podlah nebo zanesených odpadů.
Kdo platí správu domu
Pokud chybí ujednání ve smlouvě
Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.
Jak vysoký fond oprav
Záleží velice na technickém stavu domu a plánu oprav, jakožto i dlouhodobých. Příspěvek do "fondu oprav" tedy běžně bývá nastaven od 10 Kč za velice udržovaný dům až po 50 Kč za m2 podlahové plochy za dům, který vyžaduje veliké investice.
Kdo platí opravu balkonu
Balkony jsou v souladu se zákonem o vlastnictví bytu společnou částí domu. Podle tohoto zákona se každý vlastník podílí na nákladech na správu domu, tedy i na opravách částkou odpovídající výši jeho spoluvlastnického podílu, nedohodnou-li se vlastníci jednotek jinak.
Jak se počítá podíl
Dělenec děleno dělitel je podíl a zbytek.
Co znamená výlučné užívání
V situacích, kdy reálně určitou společnou část používá jen jeden či jen omezené množství vlastníků, je možné ji, jak bylo výše naznačeno, přenechat k výlučnému užívání pouze některému vlastníku (některým vlastníkům). Typicky se bude jednat např. o parkovací stání, terasu či sklepní kóji.
Co všechno musí platit nájemník
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Co zahrnout do nájemného
služby spojené s užívání bytu (co hradí nájemce)VytápěníVodné a stočnéDodávka pitné vody.Dodávka teplé a studené vody.Odvádění odpadních vod kanalizacemi.Užívání výtahu.Vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou.Odvoz komunálního odpadu.
Kdy se platí nájemné
Občanský zákoník také řeší termín splatnosti nájemného a záloh za poskytované služby, kdy zákon uvádí, že nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období.
Co je běžná oprava
Běžnou údržbou bytu se rozumí udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení bytu, které se provádí obvykle při užívání bytu. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům.
Jak se tvoří fond oprav
Jak na fond oprav pohlíží zákon
1) udává, že se jedná o “Příspěvek na správu domu a pozemku, který je znám právě pod ustáleným označením Fond oprav. Tento příspěvek je tvořen vlastníky, ve výši stanovené shromážděním vlastníků dle velikosti podílu na společných částech, nebylo-li určeno jinak.
Kdo je vlastníkem balkonu v paneláku
Balkony jsou v souladu s § 2 písm. g) zákona o vlastnictví bytů (dále jen "zákon") společnou částí domu. Jejich plocha sepodle písm. i) zákona nezapočítává do podlahové plochy bytu rozhodné pro stanovení spoluvlastnického podílu vlastníka bytu na společných částech domu.
Co patří do společných části domu
Části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, …
Jak se počítá spoluvlastnický podíl
Nejjednodušší je napsat, že náš spoluvlastnický podíl je 60/800, protože když celý dům rozdělíme na 800 částí, každá o velikosti jednoho metru čtverečního, vlastnili bychom právě 60 těchto částí. Žádné další číslo už beze zbytku čísla 3 a 40 nedělí. Znamená to, že jsme získali zlomek v základním tvaru.
Jak se násobí pod sebou
Při písemném násobení postupujeme následovně:Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.Postupně jednotlivými ciframi spodního čísla pronásobíme celé horní číslo.Výsledky dílčích násobení zapisujeme na řádky pod sebe.Nakonec všechny dílčí výsledky sečteme (viz postup pro sčítání pod sebou).