Co je to Ílias a Odyssea?

Co je to Ílias a Odyssea?

Co popisuje Odyssea

Odysseus (řecky Ὀδυσσεύς) je hrdina řecké mytologie a jako Ulixes (později i Ulysses) vystupuje též v mytologii římské. Tvoří ústřední postavu Homérova eposu Odysseia, která vypráví o jeho desetiletém bloudění na cestě domů z trojské války, vyhrané díky Odysseovu nápadu s trójským koněm.

Co je to Ílias

Ilias (Ἰλιάς, Ἰλιάδα, doslova „Ílijská“, ve smyslu „báseň o Íliu“) je starořecký hrdinský epos, jehož autorství je tradičně připisováno básníku Homérovi. Některá data mohou pocházet z datové položky. Byl napsán časoměrným daktylským hexametrem, má 24 zpěvů a téměř 16 tisíc veršů.

Kdy vznikl Ílias a Odyssea

Kdo byl Homér

stoletím př. n. l. a je mu připisována Odyssea, stejně jako Ílias. Vznik těchto děl kladou vědci do období 725–675 př. n. l.
Archiv

Kdo je autorem del Ílias a Odyssea

Homér je jméno nejstaršího známého řeckého básníka, jemuž se připisuje sepsání epických básní Ilias a Odysseia a méně známá Válka žab a myší nebo Homérské hymny.

Jak skončí Odyssea

Nakonec díky pomoci své patronky bohyně Athény po 10 letech bloudění šťastně dorazí domů, ale svůj dům nachází v obležení nápadníků jeho ženy Pénelopy, která mu i přes dlouhé odloučení zůstala věrná. Odysseus se jí dá poznat při zvláštní zkoušce, kterou si královna vymyslí, aby odradila dotěrné muže.

Jak končí Odyssea

Nakonec se vydal Odysseus na statek svého otce Laérta, kterému se dal také poznat. Společně se postavili proti lidem z města, příbuzným ženichů, kteří se rozhodli ztrestat Odyssea. Zeus a Athéna však boj zastavili a vše dobře dopadlo. Příběh končí poklidnou Odysseovou smrtí.

Jak poznala Penelopa Odyssea

Odysseus přišel do paláce jako žebrák, aby se podíval, jestli někteří z ženichů nejsou slušní. Když se ale ukázalo, že ne, a že ani služebnictvo za moc nestojí, rozhodl se je pozabíjet všechny. Poznala ho jen stará služka, když mu myla nohy, a našla mu u kolena jizvu, kterou mu udělal divočák, když byl mladý na lovu.

Kdy se odehrává Odyssea

Děj se odehrává ve Středomoří na ostrovech antického Řecka. Líčení cesty je chronologicky seřazeno od vyplutí z Tróji až po doplutí k ostrovu Fajáků. Zbytek děje se odehrává v Odysseově rodišti, na ostrově Ithaka. Doba děje je patrně shodná s dobou vzniku – tedy asi 7 stol.

Proč byla trojská válka

Řekové se do války vypravili poté, co syn trójského krále Paris unesl Helenu, manželku spartského krále Meneláa. Nejslavnějším řeckým bojovníkem byl Achilles, vůdcem Trójanů Hektór. Řekové nakonec zvítězili pomocí lsti, kdy obyvatelům Tróje darovali dřevěného koně (trójský kůň neboli danajský dar).

Jak dlouho čekala manželka na Odyssea

Nápadníci nutili Pénelopu, aby si mezi nimi vybrala nového manžela. Ona stanovila termín rozhodnutí poté, co dokončí rubáš pro Odysseova otce Láerta. Co přes den utkala, v noci vždy rozpárala. Tímto způsobem oddalovala nový sňatek déle než tři roky až do Odysseova návratu.

Kdo přeložil Odysseu

Do češtiny epos poprvé přeložil Antonín Liška (jako Homérowa Odyssea, 1844, 1848), po něm Hynek Jaroslav Mejsnar (jako Homérova Odysseja, 1873), Antonín Škoda (jako Homérova Odysseia, 2 sv. 1883–1885, I.

Jak se jmenovala žena Odyssea

Pénelopé (řecky Πηνελόπη, překládáno jako "tkající") byla manželka Odysseova, matka Télemachova. Je pokládána za vzor manželské věrnosti. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak se jmenoval syn Odyssea

Télemachos (řecky Τηλέμαχος, také přeložen jako Telemachus či Telémakhos; doslovně „daleký bojovník“) je postava z řecké mytologie, syn ithackého krále Odyssea a jeho manželky Pénelopy. Jeho dobrodružství jsou popsána v Homérových eposech „Ilias“ a „Odysseia“, ve kterých se o něm vypráví od dětství až po bujné mužství.

Kdo pomohl Odysseovi

Vzdálili se tak od Ithaky. Potom zakotvili u Laistrygonů, ale ti na loď začali házet skály a vyhnali námořníky zpět na moře. Na dalším ostrově žila kouzelnice Kirke, která mnoho námořníků proměnila v kance. Odysseus je ale nakonec zachránil.

Co se stalo s paridem a Helenou

Tou byla Helena, manželka spartského krále Meneláa, pro kterou Paris opustil Oinóné a Helenu unesl, což vyvolalo trójskou válku. Paris v trójské válce zabil hrdinu Achillea zásahem do paty šípem, který vedl bůh Apollón. Sám pak byl zabit šípem Filoktéta.

Kdo založil Tróju

Homérská Trója. Podle Iliady založili Achájové tábor blízko ústí řeky Skamandros, kde také ukotvili své lodě. Město Trója samo stálo na kopci nad krajinou v okolí řeky Skamandros, kde také údajně měly probíhat bitvy o Tróju.

Jak dlouho trvala odysseova cesta a proč

Odysseus, ithacký král, si na cestě domů z Trojské války rozhněval boha moří Poseidona a ten se rozhodl znemožnit mu návrat. Zažíval různá dobrodružství a útrapy, ale po 10 letech bloudění nakonec šťastně dorazil domů ke své ženě Penelopě, která mu i přes dlouhé odloučení zůstala věrná.

Co to znamená když se řekne jablko sváru

Jablko sváru je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení. Užívá se pro vyjádření něčeho, co zapříčinilo neshodu, složité jednání nebo spor či nepřátelství mezi jednajícími. Slovní spojení má původ v legendě pocházející z řecké mytologie.

Kdo zabil parida

Paris v trójské válce zabil hrdinu Achillea zásahem do paty šípem, který vedl bůh Apollón. Sám pak byl zabit šípem Filoktéta.

Jak to bylo s Trojou

Řekové se do války vypravili poté, co syn trójského krále Paris unesl Helenu, manželku spartského krále Meneláa. Nejslavnějším řeckým bojovníkem byl Achilles, vůdcem Trójanů Hektór. Řekové nakonec zvítězili pomocí lsti, kdy obyvatelům Tróje darovali dřevěného koně (trójský kůň neboli danajský dar).

Kdo našel Tróju

Za hlavního objevitele bájného města Trója je považován německý obchodník a amatérský archeolog Heinrich Schliemann, který Tróji zasvětil celý svůj život.

Kdo vyhrál trojskou válku

Řekové nakonec zvítězili pomocí lsti, kdy obyvatelům Tróje darovali dřevěného koně (trójský kůň neboli danajský dar). Příběh o trójské válce je znám především z Homérových eposů, Ilias, která přímo líčí poslední část války, a Odysseia, která vypráví osudy jednoho z bojovníků, ithackého krále Odyssea, po skončení války.

Co znamená Paridův soud

Soud, kdy se Paris rozhodoval, která ze tří řeckých bohyň dostane zlaté jablko. Bylo určeno pro nejkrásnější.

Koho zabil Achilles

Některá data mohou pocházet z datové položky. Achilles je syn bohyně Thetis a krále Pélea a vychován byl kentaurem Cheirónem. Zabil nejudatnějšího obhájce Tróji Hektóra, a tím pomstil smrt svého milence Patrokla. Sám však zemřel brzy poté zásahem Paridova šípu do své paty, která byla jeho jediným zranitelným místem.

Co je to Trója

Trója, nazývaná též Ilion (Ίλιον, u Homéra Ilios), je legendární město, které je všeobecně známé hlavně díky Homérově Iliadě, hrdinskému eposu o téměř desetileté Trójské válce. O událostech před touto válkou a po ní se vypráví v literárních dílech vzniklých až po Homérovi.