Jaký je rozdíl mezi nájmem a pronájmem?
Jaký je rozdíl mezi nájemníkem a Podnájemníkem
Podívejte se na stručné vysvětlení níže. Pronájem = Majitel pronajímá byt nájemci na základě nájemní smlouvy. Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Archiv
Co je to pronájem
Nájem je typ závazku, který vznikne uzavřením nájemní smlouvy. V ní se pronajímatel a nájemce dohodnou na tom, že nájemce může za nájemné dočasně užívat určitou konkrétní věc pronajímatele. Nájemce může pronajatou věc dále pronajmout (podnájem), jestliže s tím souhlasí pronajímatel.
Jaký je rozdíl mezi nájemcem a nájemníkem
Rozdíl mezi nájmem a podnájmem
Nájem vzniká mezi majitelem bytu, domu či jiné nemovitosti a nájemcem. Tedy osobou, která chce nemovitost využívat. Podnájem vzniká mezi nájemcem, tedy osobou, která už nemovitost využívala a podnájemcem (novým nájemcem).
Archiv
Kdo je to nájemník
Osoba, které pronajímatel na základě nájemní smlouvy přenechá k užívání nemovitost, se nazývá nájemce. Jako taková je pak povinen dodržovat všechna ustanovení v nájemní smlouvě, stejně tak musí o nemovitost pečovat a udržovat ji v provozuschopném stavu.
Kdo je nájemce a kdo nájemník
nájemce: jde o osobu, jíž je přenechávána nemovitost k nájemnímu (dočasnému) bydlení. nájemník: jiné označení pro nájemce, také hojně rozšířeno mezi veřejností. podnájemník: označuje se tak osoba, která uzavírá podnájemní smlouvu s nájemcem (nemá tak svolení k užívání bytu přímo od majitele nemovitosti).
Jak se zbavit podnájemníka
Jako pronajímatel máte v podstatě jedinou legální šanci, jak se nájemníka, který odmítá odejít, zbavit: obrátit se na soud. Konkrétně podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Soud následně může (ale nemusí) obě řízení sloučit do jednoho.
Jak se účtuje nájem
V případě placení nájemného na příští rok se vypočtené nájemné zaúčtuje společně s předchozí účetní operací na účet 381 – Náklady příštích období na stranu MD. V následujícím roce se přeúčtuje z účtu 381 – Náklady příštích období na stranu D a poté na účet 518 – Ostatní služby na stranu MD.
Co platí podnájemník
Pokud chybí ujednání ve smlouvě
Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.
Co je poplatek za podnájem
Co je poplatek za podnájem Poplatek za podnájem je jednorázová kompenzace za náklady spojené s pronajímáním bytu, například právní a administrativní služby, inzerci a rezervaci bytu, apod. Obvykle bývá ve výši jednoho měsíčního podnájemného.
Co platí pronajímatel
Pronajímatel je však povinen udržovat byt v takovém stavu, aby byl způsobilý k obývání. Je to především udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování, čištění podlah, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům.
Co platí nájemník a co majitel
Údržba a opravy v nájemním bytě
Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně.
Co platí majitel bytu a co nájemník
Údržba a opravy v nájemním bytě
Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně.
Co se stane když přestanu platit nájem
Neplacení nájemného se považuje za závažné porušení povinností nájemce. To může v konečném důsledku končit až okamžitou výpovědí z nájmu. Kromě dlužné částky za nájem a služby, může majitel bytu požadovat úhradu peněžitých sankcí, kterými jsou úroky z prodlení a smluvní pokuta.
Jak někoho vyhodit z bytu
Z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem je podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.
Jak poznat Má dáti dál
Na stranu má dáti připisujeme peníze, které nám přibývají, které vyděláváme, na stranu dal pak peníze, které ubývají, které utrácíme. Každý účetní případ na účtech se zapisuje na jeden řádek a zůstatek na účtu zjistíme, když odečteme stranu dal od strany má dáti.
Co se účtuje na 518
Účtuje se zde spotřeba poštovních známek, paušalizované a úvěrované poplatky, poplatky za balíky, dobírky, poštovní poukázky, poplatky v telekomunikačním styku, jednorázové poplatky za zřízení účastnické telefonní stanice, karty k mobilním telefonům a další.
Co nesmi platit najemnik
V případě, že neexistuje ujednání o službách v nájemní smlouvě, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Nicméně pronajímatel nemůže po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, nebo poplatky za správu nebo pojištění celého domu, protože tyto služby neposkytují nájemníkovi okamžitý prospěch.
Co může pronajímatel bytu
Ano. Pronajímatel může byt navštívit jak za účelem pouhé kontroly, tak i kvůli technickým záležitostem (údržba a revize topení, kotle, plynových zařízení, komínu apod.).
Co všechno musí platit nájemník
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Kdo platí správu domu
Příspěvek na správu domu a pozemku platí vlastník jednotky. Z toho vyplývá, že jej neplatí nájemce. V praxi se to řeší tak, že si vlastník tuto platbu zahrne do celkové výše nájemného.
Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel
Platí příspěvek do fondu oprav nájemník Příspěvek do fondu oprav hradí člen SJV, tedy vlastník bytové jednotky. Pronajímatel ho nájemci dát do služeb nemůže.
Co vše zahrnuje nájem
Měsíční nájemné se skládá z částky vlastního nájemného ve výši 13.500,-Kč a dále z částky 3.000,-Kč tvořící zálohy na služby poskytovaných s užíváním bytu, tzn. náklady na dodávku el. energie, vody, vodného stočného, vytápění, dále osvětlení a úklid společných prostor a užívání výtahu.
Jaké opravy hradí nájemce
Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.
Co delat kdyz nájemník nechce opustit byt
Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu.
Co mám dělat když nemám na nájem
nezaplacené nájemné: okamžitá výpověď z nájmu
Pokud nájemce nezaplatí, můžete mu poslat okamžitou výpověď, která musí být v písemné formě. Dnem doručení nájemní smlouva končí a nájemník se musí nejpozději do 1 měsíce od skončení nájmu vystěhovat. Obrázek: Při okamžité výpovědi se musí nájemník do měsíce vystěhovat.