Kdo je pronajímatel?
Co může pronajímatel bytu
Ano. Pronajímatel může byt navštívit jak za účelem pouhé kontroly, tak i kvůli technickým záležitostem (údržba a revize topení, kotle, plynových zařízení, komínu apod.).
Co platí pronajímatel
Pronajímatel je však povinen udržovat byt v takovém stavu, aby byl způsobilý k obývání. Je to především udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování, čištění podlah, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům.
Kdo je nájemce a kdo nájemník
nájemce: jde o osobu, jíž je přenechávána nemovitost k nájemnímu (dočasnému) bydlení. nájemník: jiné označení pro nájemce, také hojně rozšířeno mezi veřejností. podnájemník: označuje se tak osoba, která uzavírá podnájemní smlouvu s nájemcem (nemá tak svolení k užívání bytu přímo od majitele nemovitosti).
Archiv
Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel
Platí příspěvek do fondu oprav nájemník Příspěvek do fondu oprav hradí člen SJV, tedy vlastník bytové jednotky. Pronajímatel ho nájemci dát do služeb nemůže.
Jak casto muze pronajímatel chodit na kontrolu bytu
Navštěvují svoji nemovitost téměř každý týden a jejich kontroly nemají konce. Věříme, že vy takoví pronajímatelé nejste. Pokud jste si nájemce dobře prověřili a máte perfektní nájemní smlouvu, nejsou časté návštěvy potřeba. Zákon na ně pamatuje: pokud takovými návštěvami působíte obtíže, může žádat slevu z nájmu.
Na co si dát pozor při pronájmu
Než cokoliv podepíšete, měli byste být s celým obsahem smlouvy dobře obeznámeni. Důležitá je především cena, práva a povinnosti a postup v případě ukončení nájmu. Jakmile podepíšete, je smlouva platná a závazná. Pokud nejste v těchto věcech příliš zběhlí, je lepší dojít se smlouvou k někomu, kdo se vyzná v právu.
Co nesmi platit najemnik
V případě, že neexistuje ujednání o službách v nájemní smlouvě, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Nicméně pronajímatel nemůže po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, nebo poplatky za správu nebo pojištění celého domu, protože tyto služby neposkytují nájemníkovi okamžitý prospěch.
Jaké opravy hradí nájemce
Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.
Kdo je Podnajemce
Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Co platí najemnik
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Co spadá do fondu oprav
Co konkrétně spadá pod správu domu a pozemku blíže specifikuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, patří sem například: provoz, údržba, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu. revize výtahů, hromosvodů, apod.
Co je příspěvek na správu domu a pozemku
Příspěvky na správu a domu jsou paušálními platbami, které slouží k přesně definovanému účelu, nepodléhají vyúčtování (na rozdíl od plateb za služby) a jejich nevyčerpaný zůstatek se převádí do následujícího roku , což vyplývá ze Stanov SVJ.
Kdy může pronajímatel vstoupit do bytu
Už Listina základních práv a svobod zakotvuje zákaz vstupovat do obydlí bez souhlasu člověka, který v něm bydlí. Občanský zákoník pak stanoví pravidlo, podle kterého nájemce v nezbytném rozsahu umožní prohlídku bytu pronajímateli, pokud mu tuto prohlídku oznámí pronajímatel dostatečně dopředu.
Kdo může vstoupit do bytu
Kromě policie, hasičů a energetiků , mají podle zákona povolen přístup na cizí pozemek, do domu, nebo bytu také spojaři, stavební a jiní úředníci, zeměměřiči, vlastníci vodovodu, kanalizace nebo sousedního rybníka či přehrady. „Někdy dokonce i myslivci,“ říká advokát Václav Sládek.
Jak legálně pronajímat byt a neplatit přitom žádné daně
Nepřiznání daně z pronájmu
Kladete si otázku: “Jak legálně pronajímat byt a neplatit žádné daně” – odpověď je jednoduchá: pokud nechcete mít opletačky s finančním úřadem, daň z příjmu plynoucího z pronájmu přiznávat dle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů prostě musíte.
Kdo je podnájemce bytu
Podnájem = Nájemce, který má platnou nájemní smlouvu s majitelem, byt nevyužívá (nebo jej využívá jen z části) a poskytuje byt či jeho část k obývání podnájemníkům na základě podnájemní smlouvy.
Jak se branit proti pronajimateli
V takovém případě by měl nájemce pronajímatele upozornit, že na něj podá trestní oznámení, a pro případné řízení by měl zdokumentovat situaci třeba videonahrávkou stavů měřičů. Doklady o přerušení dodávek mohou soudu poskytnout i dodavatelé energií a vody.
Co s věcmi po nájemci
V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.
Co plati najemnik za opravy
Nájemce by měl zařízení udržovat ve funkčním stavu a pravidelně kontrolovat, zda funguje. Toto se týká například kontroly radiátorů, kotlů a boilerů, ale také vodovodních baterií či detektoru kouře. Dále nájemce může hradit částečnou výmalbu, tapetování a opravu omítek.
Co je to drobná oprava
Drobné opravy podle výše nákladů
Podle výše nákladů se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedeny v § 4, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč.
Jak ukončit podnájem
Nájemce i podnájemce mají právo vypovědět smlouvu kdykoliv bez udání důvodu, výpovědní lhůta činí 3 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně. Podnájemní vztah končí vždy s koncem vztahu nájemního.
Kdo platí výměnu bojleru
ODPOVĚĎ: Výměnu bojleru hradí pronajímatel. Nejedná se o drobný náklad. Pokud by se jednalo o opravu, pak ji hradí nájemce, ale celou výměnu hradí pronajímatel.
Kdo platí SVJ
Jistě že to lze platit zvlášť, SVJ je jedno kdo to zaplatí, akorát že za platby odpovídá vlastník a také se vyúčtuje vlastníku, tak je ve většině případu lepší, když zálohy (voda, teplo, úklid, …) jdou majiteli a majitel platí do SVJ, také je povinen vyúčtovat.
Kdo hradí opravy společných prostor
Nejčastěji platí, že drobné opravy v bytě provádí na své náklady nájemce bytu, větší opravy pak vyžadují souhlas bytového družstva, zejména pokud má dojít k zásahu do nosných konstrukcí, otopné soustavy, či pokud nájemce provádí výměnu oken. Opravy a rekonstrukce mimo samotný byt pak vždy zajišťuje družstvo.
Na co se vztahuje fond oprav
Fond oprav se vztahuje na:
Provoz, údržbu, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu. Revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody spod. Údržbu pozemku a přístupových cest k pozemku.