Jak uskladnit zelí na zimu?
Jak Uchovavat zelí
Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.
Jak uchovat zelí v lednici
Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí. Tím, že vytlačíte ze zelí množství vzduchu se jeho trvanlivost také prodlouží. Bez problému pak vydrží v lednici, či chladné místnosti i několik měsíců.
Archiv
Jak zmrazit zelí
Zelí ihned po uvaření ponořte do ledově studené vody, aby se dále nevařilo a aby zůstalo zachováno co nejvíce vitaminů. Nechte dobře okapat. Pak zmrazte naporcované v sáčcích nebo v kelímcích. Později použijte do salátů nebo do polévek.
Jak dlouho vydrží čerstvé zelí
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní | |
Špenát | 2 – 3 dny | 3 – 5 dní |
Chřest | 3 – 4 dny | 5 – 7 dní |
Jak uchovat nakládané zelí
Tím nejjednodušším receptem, jak nejlépe uchovat kvašené zelí, je po vykvašení umístit nádobu do chladné místnosti a jednou za dva až tři týdny kontrolovat, zda je zelí pod vodou a zda je ve žlábku pod víkem zeláku stále voda, aby k zelí nemohl vzduch.
Jak dlouho vydrzi Nakrouhane zelí
Zkvašené zelí nám vydrží až do jarních měsíců příštího roku. Když se v místnosti se zelím zvýší teplota nad 10°C (zejména k jaru), je nezbytné, abychom zelí přendali do čistých sklenic a umístili ho v chladničce. Tam v temnu a pod tekutinou vydrží tak dlouho, dokud z něj nepřipravíme některý z pokrmů, které máme rádi.
Jak dlouho vydrží hlávkové zelí v lednici
Hlávkové zelí.
Čerstvým zelím můžeme nahradit spoustu „zeleného“ v salátech, rozmichovat ho do smoothies a podobně. V lednici, zabalené do plastové fólie, ho uchováme i dva měsíce.
Jak na dušené zelí
Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.
Co se zbytkem dušeného zelí
Zelí nakrájíme na drobno, přimícháme vejce, na proužky nakrájený salám, sekanou nať, sůl, kmín a tolik mouky, aby vzniklo těsto husté jako na bramborové placky. Na rozpáleném oleji smažíme menší placky. Podáváme s čajem.
Jaké vitamíny jsou v zelí
Živiny, vitaminy a minerály
Červené i bílé zelí jsou bohaté na vitamin C, přičemž v červeném zelí je ho o něco více než v bílém zelí. Zelí také obsahuje vitamin E, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a řadu minerálů, zvláště pak vápník a hořčík. Zelí dále obsahuje glukosinoláty, které mu dodávají typickou chuť.
Na co je dobré zelí
Zelí pozitivně působí na imunitní systém, zlepšuje krvetvorbu, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje cholesterol a cukr v krvi, působí proti bakteriím, pročišťuje střeva, je dobrým parťákem při léčbě dny či při onemocněních srdce a ledvin a zvyšuje libido.
Jak naložit zelí na zimu
Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.
Jak dlouho vydrží nakládané zelí
Jak dlouho mi kvašené zelí vydrží Pokud si pořídíte kvašené zelí kvalitní (nebo správně dokončíte fermentaci), v lednici vám vydrží až rok.
Proč se kazí kysané zelí
Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět.
Které ovoce a zelenina nepatří do lednice
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Co nepatří do lednice
Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.
Co udělat z čerstvého zelí
Z čerstvého zelí můžete připravit křupavý zelný salát nebo například salát coleslaw a jeho různé variace: s parmezánem, s čedarem apod. Čerstvé zelí nechybí ani v některé z polévek.
Jak udělat čerstvé zelí
Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.
Jak správně udělat zelí
Cibuli oloupeme, nakrájíme najemno a zpěníme na tuku. Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.
Proč jíst zelí
Díky bohatému obsahu síry obnovuje a stimuluje růst plicní tkáně. Je velmi bohatým zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku a draslíku, ale obsahuje také nejrůznější vitamíny. Sto gramů zelí má jenom 25 kalorií, což ho řadí naprvní příčky v tabulce nízkokalorických potravin.
Jak casto jíst zelí
K výčtu pozitiv kysaného zelí patří mimo jiné i skvělé působení proti paradentóze. Funguje také jako ochrana před stresem – tu zajišťuje vysokým obsahem vitaminů C a B. Aby zelí plnilo svůj léčivý efekt, je ideální konzumovat denně množství zhruba jedné kompotové misky.
Proč jíst kysané zelí
Nejzdravější je kysané zelí. Bakterie kyseliny mléčné, které vznikají při kvašení, zbavují tělo škodlivých látek, snižují hladinu cholesterolu a krevní tlak. Podporují látkovou přeměnu, zlepšují střevní flóru a tím zvyšují odolnost imunitního systému vůči virům či nachlazení a chřipce.
Jaký kámen na zatížení zelí
* Kámen na zatížení je dobré mít ze stabilních hornin, prostě takový, aby se nerozpouštěl v kyselém prostředí (třeba opuka, vápenec). Pískovec vám navíc dodá ne zcela populární vitamín KŘ.
Jak sterilizovat zelí
Zelí nakrouháme, po částech povaříme ve slané vodě (asi 5 minut), scedíme a plníme do sklenic. Při vrstvení je prokládáme kořením, pak zalijeme horkým nálevem. Sklenice uzavřeme a sterilujeme při 90 °C 30 – 40 minut.
Na co je dobrá voda z kysaného zelí
Šťáva z kysaného zelí obsahuje hořčinné glykosidy, vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou (pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství), vápník, fosfor, železo, sodík, draslík aj. Reguluje trávení a normalizuje střevní flóru. Tlumí růst nežádoucích bakterií.