Co udělat z bileho zelí?

Co udělat z bileho zelí?

Co se dá udělat ze zelí

Co ještě ze zelí Zelný paprikáš se smetanou, zelí po myslivecku dušené s brambory, zelný závin, zelné koláče, zelí dušené s rajčaty či s rajským protlakem, zelí dušené s masem, zelí s těstovinami, krupkami či jáhlami…
Archiv

Jak ochutit bílé zelí

Postup přípravy

Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.

Jak připravit hlávkové zelí bílé

Zelí očistíme, pokrájíme na nudličky, dáme do hrnce, osolíme, ochutíme kmínem, podlijeme hrnkem vody a pod poklicí za občasnému promíchání dusíme na mírném ohni cca 10 – 20 minut.
Archiv

Jak zpracovat zbytek zelí

Zelí nakrájíme na drobno, přimícháme vejce, na proužky nakrájený salám, sekanou nať, sůl, kmín a tolik mouky, aby vzniklo těsto husté jako na bramborové placky. Na rozpáleném oleji smažíme menší placky. Podáváme s čajem.

Jak udělat zelí ke kachně

Ke kachně patří bílé zelí. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobno a osmažíme na rozpáleném oleji. Přidáme zelí a zamícháme. Zelí krátce dusíme, asi 5 až 10 minut.

Jak udělat zelí na sladko

Na sádle (nemusíme moc šetřit) osmažíme cibuli, přidáme zelí (je-li kyselejší, raději ho propláchnu vodou) s trochou vody. Promíchám a přidám kostkový cukr (asi na 4 porce dávám 7 kostek). Za občasného míchání nechám dusit. Když je zelí skoro hotové, přidám bramboru a často míchám (rádo se to přichytává).

Jak udělat zelí ke knedlíkům

Kysané zelí překrájíme, dáme do kastrolu, ochutíme kmínem a přelijeme vařící vodou. Dusíme asi 20 minut. Pak nakrájíme jednu cibuli, kterou zpěníme na lžíci sádla, přidáme lžičku hladké mouky a uděláme jíšku. Zamícháme ji do zelí a při mírné teplotě ještě asi 10 minut dusíme.

Jak se dělá zelný salát

Zelí nakrájíme najemno. Litrem vařící vody pokrájené zelí zalijeme a přibližně 5 minut ho pod pokličkou spařujeme. Pak ho propláchneme studenou vodou a necháme pořádně v cedníku okapat. Nakonec ho vložíme do mísy, přidáme cukr, olej, ocet a sůl podle chuti, promícháme a dáme do lednice na nejméně dvě hodiny odležet.

Jak zmrazit zelí

Zelí ihned po uvaření ponořte do ledově studené vody, aby se dále nevařilo a aby zůstalo zachováno co nejvíce vitaminů. Nechte dobře okapat. Pak zmrazte naporcované v sáčcích nebo v kelímcích. Později použijte do salátů nebo do polévek.

Jak naložit zelí na zimu

Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.

Jak se dělá karamel do zelí

Postup přípravy

Na sádle nebo oleji necháme rozškvařit slaninu nakrájenou na kostičky, pak přidáme pokrájenou cibuli. Nikdy nedáváme obráceně, cibule pouští šťávu. Až je cibule osmažená do sklovita, přidáme jednu velkou lžíci cukru krupice a chvilku "karamelizujeme". Pak podlijeme vodou a do tohoto základu dáme zelí.

Jak se dělá Coleslaw

Zelí, cibuli a celer (nezapomeňte před krájením oškrábat vrchní tužší vlákna) nakrájíme na drobné kostičky, mrkev na tenké nudličky. Majonézu smícháme se solí, pepřem, cukrem, vinným octem a citronovou šťávou a do dresinku vmícháme zeleninu. Necháme v lednici proležet.

Jak dochutit zelny salat

Zelí i mrkev dobře v dlaních promneme, pustí tak šťávu a lépe (dřív) se proleží. Zelný salát pak dle chuti ochutíme citronovou šťávou a necháme v chladu krátce proležet. Před proležením můžeme salát zakápnout malým množstvím oleje.

Jak dlouho vydrží zelí

Pokud si pořídíte kvašené zelí kvalitní (nebo správně dokončíte fermentaci), v lednici vám vydrží až rok. Dávejte však pozor na kontaminaci slaného nálevu a uchovávejte zelí pod jeho hladinou.

Jak uchovat zelí

Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep. Hlávkové zelí můžeme vedle sklepních prostor uskladnit také v pařeništi nebo zazimovací jámě a to tak, že jej ukládáme s kořenovými baly, které zahrneme zemí.

Jak zatížit zelí v Zeláku

Je velmi důležité jej v hrnci pořádně upěchovat a nakonec zatížit buď žulovou kostkou (vyvařenou v octové vodě), nebo tvrdým dřevěným prkénkem. Zelák uzavřeme pokličkou a do žlábku kolem ní nalijeme vodu. Tím zajistíme vzduchotěsnost. Zelí pokaždé pustí trochu jiné množství vody.

Jak ochutit zelný salát

Hlávkové zelí velmi jemně nakrájíte. Ne rozmydlit mixérem! Vsypte ho do velké nádoby, zalijete olejem, octem, posolit, opepřit, přidat cukr. Nešetřete, ať je chuť výrazná!

Jak nastrouhat zelí na coleslaw

Postup:Bílé zelí nakrájejte ručně nebo na mandolíně na malé kousky.Zelí dejte do větší mísy, posypte solí, promíchejte a ručně mačkejte přibližně 20 minut.Mrkev a celer nastrouhejte na hrubo.Připravte si menší misku a vložte do ní cukr, majonézu a ocet.

Jak dlouho vydrží coleslaw

Salát uchováváme v uzavřené nádobě v lednici a vydrží určitě 5 dní.

Jak udělat salát ze zelí

Zelí nakrájíme najemno. Litrem vařící vody pokrájené zelí zalijeme a přibližně 5 minut ho pod pokličkou spařujeme. Pak ho propláchneme studenou vodou a necháme pořádně v cedníku okapat. Nakonec ho vložíme do mísy, přidáme cukr, olej, ocet a sůl podle chuti, promícháme a dáme do lednice na nejméně dvě hodiny odležet.

Jak udělat zelný salát

Postup přípravy. Zelí nakrouhejte v robotu nebo nožem nasekejte na co nejtenčí nudličky. Ve velké míse ho osolte, pocukrujte (množství vylaďte podle své chuti), přidejte trochu kmínu, pepř a zakápněte octem nebo citronovou šťávou a nechte půl hodiny odležet, aniž byste zelí míchali.

Jak se pozná zkažené zelí

Na zelí je patrná zelená plíseň

To začne plesnivět. Pokud se plíseň objeví pouze v horní části na kameni a nezasáhne do zelí samotného, nic není ztraceno. Stejně tak určitě za plíseň nepovažujte tradiční bílý škraloup, který se při kvašení standardně vytváří. Je třeba ho ale pravidelně odstraňovat.

Proč se šlape zelí

Zelí je třeba ušlapat do pevné vrstvy, aby došlo k vytlačení vzduchu a uvolnění zelné šťávy, která nastartuje fermentaci (mléčné kvašení). Pokud by zelí nebylo řádně ušlapáno, zkazilo by se. Základem tedy je „šlapat, šlapat, šlapat“, a tak není divu, že šlapačky za každou směnu ujdou přibližně 10 kilometrů.

Proč se kazí kysané zelí

Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět.

Co to je coleslaw

Křehký, čerstvý, osvěžující – takový je salát, jehož hlavní surovinou je čerstvé zelí, které vždy doplní mrkev a cibule, dále celer, kořenový, řapíkatý nebo oba, někdy i petrželka, rozinky, ořechy… Původ tohoto salátu sahá do Holandska. Koolsla v holandštině znamená zelný salát.