Kdy jít na finanční úřad?
Kdy se přihlásit na finanční úřad
U daní z příjmů (§ 39 až § 39b zákona o daních z příjmů) musíte podat přihlášku k registraci: jako fyzická osoba (tzn. podnikající pod svým vlastním jménem) do 15 dnů ode dne, kdy jste začal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti, nebo jste přijal příjem ze samostatné činnosti.
Archiv
Kdy a proč se podnikatele obrací na finanční úřad
Registrovat se musí každý, kdo se rozhodne začít podnikat – ať už jde o založení firmy nebo samostatnou výdělečnou činnost na základě živnostenského oprávnění. Podat přihlášku k registraci na FÚ, a tím pádem i k placení daní, je potřeba do 15 dní ode dne vzniku podnikání.
Kdy prijde Preplatek daně 2023
Vracení přeplatku na dani z příjmů
Nejpozději 3. května 2023 musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz. Toto se netýká případů, kdy finanční úřad zahájí kontrolní postup (typicky postup k odstranění pochybností), ani případů kdy poplatník podá daňové přiznání opožděně.
Co potřebuji na finanční úřad
Abyste se mohli na úřadě k placení daní zaregistrovat, budete si s sebou muset vzít vytištěný formulář “Přihláška k registraci pro fyzické osoby.” Jednodušší je však jeho vyplnění na daňovém portálu v sekci Elektronická podání pro finanční správu a následné odeslání přes datovou schránku s elektronickým podpisem.
Archiv
Co znamená registrace na finančním úřadě
Tato registrace firmy na finančním úřadě je povinná z důvodu nutnosti přihlásit se k dani z příjmů právnických osob a k dalším vybraným daním, které bude podnikatel v následujícím období platit. Registraci provádí podnikatel u místně příslušného finančního úřadu.
Jak přihlásit firmu na finanční úřad
Po založení firmy ale i běžné živnosti se musí nový subjekt zaregistrovat na místně příslušném finančním úřadě. Přihlášení k dani z příjmu právnických osob se podává na předepsaném tiskopise osobně, nebo v zastoupení osobou s plnou mocí. Není ovšem nutné finanční úřad fyzicky navštívit.
Jak udat firmu na finanční úřad
Přiznání k dani z příjmů právnických osob – podání vůči FÚ
Podání obecně lze učinit písemně, ústně do protokolu, nebo elektronicky – datovou zprávou. To lze prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu, která je dostupná na www.daneelektronicky.cz nebo přes datovou schránku.
Kdy se posílá preplatek na dani
Obecně platí, že správce daně začíná vyplácet peníze až od 3. dubna 2023. Pro vrácení přeplatku na dani je totiž stanovena třicetidenní lhůta, která se počítá od okamžiku, kdy uplyne deadline pro podání daňového přiznání.
Jak zjistím že mám přeplatek na dani
Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Kdy je nutné podat daňové přiznání
Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 je do 3. 4. 2023. Podávání daňového přiznání v roce 2023 – lhůty: lhůta pro daňové přiznání podané elektronicky – 4 měsíce (2.
Jak někoho nahlásit na finanční úřad
Udání na finanční úřad nesmí být annonymní. Na anonym nereagují. Musíš se pěkně podepsat. Pokud na tebe finančák někdo poslal, tak jsi někoho musel pořádně nakrknout.
Kdy se musí platit daně
Lhůta pro povinnost podat daňové přiznání je upravena v § 136 daňového řádu (dále jen „DŘ“), platí, že daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává nejpozději do třetího měsíce po skončení zdaňovacího období.
Kdy musím mít DIČ
DIČ se musí uvádět při každé komunikaci s finančním úřadem a na všech daňových tiskopisech a zvlášť důležité je používat DIČ při platbě daní. Daňové identifikační číslo je kombinací dvou písmen a osmi až deseti čísel. Písmena, představují zemi, ve které bylo daňové identifikační číslo vydáno.
Co kontroluje finanční úřad
Při daňové kontrole pracovník správce daně zjišťuje nebo prověřuje daňové povinnosti, tvrzení daňového subjektu nebo jiné okolnosti rozhodné pro správné zjištění a stanovení daně, a to buď u daňového subjektu, nebo na místě, kde je to vzhledem k účelu kontroly nejvhodnější.
Kdo vrací přeplatek na dani
Daňový přeplatek použije finanční úřad v první řadě na úhradu nedoplatku daní, pokud takový máte. Pokud nemáte evidované nedoplatky, tak vám bude tento přeplatek vrácen. O vrácení daňového přeplatku je nutno zažádat a poté má finanční úřad na vrácení 30 dní.
Kdy vznikne nedoplatek na dani
K nejčastějším důvodům, proč v praxi dochází ke vzniku daňových nedoplatků, patří opomenutí a nedbalost na straně daňového subjektu, špatné řízení cash-flow či úmyslné neuhrazení své daňové povinnosti.
Kdy chodi daně od zaměstnavatele
Finanční úřad má na vrácení přeplatku 30 dní. Lhůta začíná plynout prvním dnem po řádném termínu podání daňového přiznání. Rozhodující je přitom i skutečnost, zda bylo daňové přiznání podáno v řádném termínu papírově podobě, elektronicky nebo s daňovým poradcem.
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Co se stane když nepodám daňové přiznání
Nepodané daňové přiznání
„Pokud však ani v dodatečném termínu poplatník svoji povinnost nesplní, bude mu vyměřena pokuta ve výši pět procent ze stanovené daně, ovšem opět se zastropováním na 300 tisíc korun,” doplnil Linhart.
Jak dlouho zpětně kontroluje finanční úřad
Jaké jsou lhůty pro daňovou kontrolu
Daňová kontrola je zpravidla prováděna zpětně a může být zahájena po dobu, kdy je možné daň doměřit. Lhůta tedy činí zpravidla tři roky od konce lhůty pro podání přiznání, může ale být prodloužena některými úkony správce či poplatníka.
Kdy se nemusí platit daň z příjmu
Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská, stipendium a pojistná plnění, která se netýkají náhrady mzdy). Máte kromě zaměstnání jen příležitostné příjmy (§ 10) do 30 000 korun za rok.
Co dělat když nemám DIČ
Kde a jak zjistit DIČ ekonomického subjektu
identifikované osoby jsou vedeny v oficiálním registru DPH. Do registru se můžete proklikat se přes web finanční správy nebo jej najdete rovnou na této adrese. V registru DPH ale opravdu najdete pouze plátce DPH, skupiny a identifikované osoby.
Kdy má firma DIČ
Získá ho každá firma nebo živnostník od finančního úřadu. DIČ bude uvedené v dokumentu Rozhodnutí o registraci, a to bez ohledu na fakt, jestli jste plátce nebo neplátce DPH. Pokud jste osoba fyzická, vaše DIČ je CZ plus rodné číslo. Toto číslo používáme, pokud jednáme se správcem daně.