Jak skladovat ředkev?
Jak konzervovat černou ředkev
Černá ředkev se obvykle sklízí až před příchodem prvních mrazíků. Velké a zdravé plody se dají uskladnit na chladném místě v bedně s vlhkým pískem. Do beden je vkládejte neomyté, ale zcela oschlé.
Jak skladovat bílou ředkev
Teploty pro uchování ředkve daikon
Neměla by přemrznout, ale vhodné pro její uchování je teplota kolem 0°C. Zároveň potřebuje poměrně vlhko, aby nevysychala. Kdo máte rádi čísla, tak vlhkost cca 95% a chladno jsou ideální podmínky pro její uskladnění.
Archiv
Jak nejlépe skladovat ředkvičky
Přítomnost natě trvanlivost ředkviček neprodlužuje, proto ji před skladováním v lednici vždycky dejte pryč (nebo ji zpracujte). Ředkvičky vydrží v šuplíku na zeleninu čerstvé několik dní a nejlépe jim je v pootevřeném plastovém pytlíku, který zabrání tomu, aby se vysušily a scvrkly.
Jak dlouho vydrží ředkvičky v lednici
Pokud nejste příznivcem sáčků, použijte uzavřenou nádobu, v ní také ředkvičky vydrží. Dělá jim dobře chladno, proto se nemusíme bát ani vyšších poliček v lednici, kde je chladněji než ve spodní části. Nebudu vás dlouho napínat, vydrží až 4 týdny, pokud je skladujete správně.
Jak uchovat černou ředkev
Optimální teplota pro uskladnění je kolem 4 °C. Písek vytváří ideální prostředí, sám o sobě však nestačí: bedýnku s ním a zeleninou musíme umístit do pařeniště či do sklepa. V tmavém sklepě, založená do písku či pilin, vydrží ředkev i půl roku.
Jak upravit černou ředkev
Ředkve stačí před použitím pořádně vydrbat pod tekoucí vodou a odkrojit kořínek a část, kde navazuje nať. Černou ředkev velmi snadno oloupete škrabkou. Menší kusy, které budete pouzději krájet na tenké plátky, loupat ani nemusíte. Krájení přizpůsobte zamýšlenému jídlu.
Jak dlouho roste ředkev
Předpěstování urychlí růst, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň se nečeká dlouho. V chráněných prostorách růst trvá zhruba 3 – 4 týdny. Při pěstování přímo na záhonech ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.
Jak sázet ředkev
Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.
Proč ředkvičky nedělají bulvy
Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.
Jak konzervovat ředkvičky
Ředkvičky očistíme, omyjeme a nakrájíme na silnější plátky. Ocet, vodu, cukr, sůl a všechno koření svaříme v menším kastrolku. Nakrájené ředkvičky zatím vyskládáme do sterilizovaných sklenic. Zalijeme svařenou směsí a sklenku uzavřeme.
Jak zpracovat černou ředkev
Ředkve stačí před použitím pořádně vydrbat pod tekoucí vodou a odkrojit kořínek a část, kde navazuje nať. Černou ředkev velmi snadno oloupete škrabkou. Menší kusy, které budete pouzději krájet na tenké plátky, loupat ani nemusíte. Krájení přizbůsobte zamýšlenému jídlu.
Jak zpracovat Redkev
Pokud zpracováváme ředkev syrovou, oloupeme ji. Do vařených pokrmů můžeme zpracovat se slupkou. Používá se do salátů, jako příloha k masu, rybám, klobásám, sýrům – grilovaná ředkev s kozím sýrem , pomazánek, k nokům (tymiánové noky s ředkví) – i těstovinám, do nakládaných zelenin, polévek, gulášů, k pivu i na smažení.
Jak využít černou ředkev
Dle aktuálních studií podporuje léčbu žlučových kamenů a pomáhá předcházet rakovině. Používat se dá v kuchyni za syrova i při tepelných úpravách. Syrová se dává obvykle do salátů, na lisování šťávy nebo do pomazánek – dobré je ji kvůli výrazné chuti přisolit. Výborná je rovněž na sirup proti nachlazení.
Jak zpracovat ředkev
Pokud zpracováváme ředkev syrovou, oloupeme ji. Do vařených pokrmů můžeme zpracovat se slupkou. Používá se do salátů, jako příloha k masu, rybám, klobásám, sýrům – grilovaná ředkev s kozím sýrem , pomazánek, k nokům (tymiánové noky s ředkví) – i těstovinám, do nakládaných zelenin, polévek, gulášů, k pivu i na smažení.
Proč nerostou ředkvičky
To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.
Kdy sázet ředkev
Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při dlouhých letních dnech vybíhá do květu. Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března.
Jak často zalévat ředkvičky
Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.
Jak daleko od sebe sázet ředkvičky
¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.
Jak naložit ředkev
Ředkev umyjeme, oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka.Připravíme nálev. V hrnci smícháme vodu, ocet, sůl, kurkumu a koření. Přivedeme k varu a vypneme.Zalijeme ředkev. Do čisté sklenice naskládáme ředkev a zalijeme vývarem.Necháme naložit a podáváme. Uzavřeme víčkem a necháme den v pokojové teplotě fermentovat.
Co s přebytkem ředkviček
Oblíbené využití přebytku ředkviček je zpracování na způsob "květák na mozeček". Můžeme je zkombinovat s hlívou ústřičnou nebo s lilkem. Velký ohlas má recept na naložené ředkvičky v octovém nálevu. Ve sklenicích je prokládáme stroužky česneku a kořením, podáváme stejně jako sterilované okurky.
Kdy sázet černou ředkev
Daří se jí v hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Jde o typický zimní druh ředkve, který se na záhon seje na přelomu června a července a sklízí se zhruba po 120 dnech, tedy na přelomu října a listopadu. Semínka vyséváme do řádků 20 cm od sebe. Když rostlinky vyrostou, jednotíme je do vzdálenosti asi 10 cm.
Jak dlouho uzivat cernou Redkev
Dobrý deň, na dĺžku užívania čiernej reďkovky neboli zatiaľ vykonané skúmania, podľa dostupných empirických zdrojov sa doporučuje kúra maximálne 20 dní.
Jak pěstovat ředkev
Ředkve potřebují dostatek světla, nevhodné jsou záhony pod stromy. Během vegetace vyžaduje pravidelnou závlahu. Kvalitu kořenů snižují výkyvy v zálivce či dlouhodobější sucho. Nadměrná zálivka po delším suchu může být příčinou praskání kořenů.
Co s bílou ředkví
Mnozí si ji připravují tak,že jí oloupanou nastrouhají na chleba s máslem či sýrem nebo si z ní udělají salát či ji přidávají do pomazánek ze sýra. Vynikající je i zelí z ředkve. A navíc je to zelenina, která je v obchodech běžně dostupná a dá se skladovat v chladničce i týden až 10 dní.
Co udělat z ředkvičky
Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.