Proč se rajčata nedávají do lednice?
Proč nedávat rajčata do ledničky
Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.
Jak dlouho vydrží rajče v lednici
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Rajčata | 3 – 5 dní | 2 – 7 dní |
Paprika | 5 dní | 5 – 7 dní |
Brokolice | 3 – 5 dní | |
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Co se nesmí dávat do lednice
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Archiv
Proč nesmí banán do lednice
Ani banány nepatří do chladu. Teplota pod 12 stupňů jim vyloženě škodí. Místo, aby dozrávaly a sládly, v lednici moučnatí. Podobnou teplotu potřebuje i papája, mango nebo třeba ananas.
Archiv
Jak nejlépe skladovat rajčata
Téměř zralá skladujeme při teplotě 8 až 12°C a v sušších podmínkách, vlhkost prostředí 80 až 85%. Polozralá rajčata skladujeme při teplotě 12 až 15°C při vlhkosti vzduchu o něco málo vyšší 85 až 90%.
Jak uchovat rajčata co nejdéle
Asi většina z nás skladuje rajčata v lednici. Pokud však máte sklep nebo jinou chladnou místnost, je vždy lepší umístit rajčata tam. V lednici ztrácí aroma i svou typickou chuť, i když zde déle vydrží. Chcete-li uchovat z rajčat co nejvíce prospěšných látek, pak je můžete nakrájené nebo rozmixované zamrazit.
Co nepatří do lednice
Co do ledničky nepatří
Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.
Jaké potraviny nepatří do lednice
Co do ledničky nepatří
Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.
Která zelenina patří do lednice
Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.
Proč nedávat čokoládu do lednice
Čokoláda
Myslete však na to, že čokoláda má tendenci přejímat pachy ostatních věcí v ledničce. Pokud ji dobře neuzavřete, může se její chuť výrazně změnit. Ani vlhkost a chlad ledničky čokoládě nesvědčí, obsažený cukr může na povrchu vytvořit nehezký povlak.
Jak konzervovat rajčata na zimu
Nakládané rajčata v oleji
Sušená rajčata můžete uskladnit samostatně, ale ještě lepší je zalít je olejem. Naskládejte vysušená rajčata do zavařovací sklenice, přidejte případně stroužky česneku či bylinky a zalijte olivovým olejem až nahoru. Zalitá horkým olejem vydrží déle.
Jak zakonzervovat rajčata
Omytá rajčata naskládejte, nebo v případě větších rozkrojte na poloviny nebo čtvrtky, a pak naskládejte do čistých sklenic a zavíčkujte. Sterilujte při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.
Jak uchovat rajčata bez zavařování
Mražení rajčat
Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.
Jak ukládat věci do ledničky
Ovoce ani zeleninu před uložením do ledničky nemyjte. Maso a ryby skladujte ve spodní přihrádce (nad zeleninovým boxem), kde je opět vyšší vlhkost. Směrem vzhůru ukládejte šunku, sýry, jogurty a úplně nahoru pak mléčné výrobky a některé druhy ovoce: například meloun, banány, mango nebo lilek.
Jak uchovat brambory v lednici
Jak uchovávat připravené brambory v chladničce
Syrové brambory, které byly nakrájeny, by měly být uloženy v míse se studenou vodou a v chladničce. Budou dobré po dobu následujících 24 hodin. A konečně, vařené brambory vydrží v lednici tři až čtyři dny, stejně jako většina zbytků.
Jak správně skladovat zeleninu v lednici
Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.
Co s přebytečnými rajčaty
Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.
Co by nemělo chybět v lednici
Naprostý základ v lednici je máslo, mléko a vejce. Kromě nich se hodí i parmazán, který využijete nejen v italské kuchyni, a zakysaná smetana, která se hodí do teplé i studené kuchyně.
Jak dlouho mohou být vejce v lednici
Vajíčka mají trvanlivost až pět týdnů – ale jen pokud jsou čerstvá a uskladněná v ledničce. Vejce uvařená natvrdo by měla v ledničce vydržet týden, syrová zase můžete zmrazit, pokud oddělíte bílky od žloutků a nenecháte je ve skořápce.
Jak správně skladovat rajčata
Téměř zralá skladujeme při teplotě 8 až 12°C a v sušších podmínkách, vlhkost prostředí 80 až 85%. Polozralá rajčata skladujeme při teplotě 12 až 15°C při vlhkosti vzduchu o něco málo vyšší 85 až 90%.
Co z rajčat na zimu
Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.
Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu
Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.
Co doma nesmí chybět
15 věcí, které by ve vašem bytě určitě neměly chybět. Máte je všechnyHasicí přístroj. Nikdy nevíte, co se stane, zvláště pokud topíte kamny, nebo máte u domu garáž či kůlnu.Lékárnička.Ostré nože.Náhradní zdroje.Kuchyňský robot.Mycí stěrka.Čistící ubrousky.Hadříky a utěrky.
Jaké jídlo mít doma v zásobě
Co nakupujeme častějiČerstvé ovoce a zelenina (i cibule, česnek, zázvor, křen), zelené koření (petržel, pažitka, bazalka)Vejce.Mléko (i trvanlivé v krabicích nebo sušené) a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, smetana)Tuky – především rostlinný olej, tuky k mazání, pečení nebo smažení (máslo, pomazánkové máslo)
Proč nedávat vejce do lednice
Vajíčka by měla být uskladněna v lednici, kde se teplota pohybuje mezi 2 až 8 °C. Dát je můžete také na místo, kde teplota nekolísá a nepřekročí 18 °C, např. do spíže. Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově.