Jak řešit šikanu?
Jak Řesit šikanu
Devět kroků při řešení šikanyOdhad závažnosti – stádia onemocnění skupiny a rozpoznání, zda nejde o neobvyklou formu šikanováníRozhovor s informátory a oběťmi.Nalezení vhodných svědkůIndividuální, případně konfrontační rozhovory se svědky.Ochrana oběti.Rozhovor s agresory, případně konfrontace mezi nimi.
ArchivPodobné
Jak se bránit šikaně ve škole
V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod…) obraťte se na Policii ČR. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat.
Archiv
Co dělat když mě ve škole šikanují
Co dělat, když jde o šikanu ve škole:
Domluvit si schůzku ve škole, ideálně za přítomnosti obou rodičů, aby nebyla převaha pedagogů. Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany.
Archiv
Jak napsat stížnost na šikanu
Podnět můžete podat i elektronicky na webu Státního úřadu inspekce práce www.suip.cz v sekci Pracovněprávní vztahy – Podání podnětu ke kontrole. Podnět inspekci práce nemohou podat zaměstnanci ve služebním poměru.
Jak se bránit psychické šikaně
Nikdo nemá právo Ti ubližovat. Nikdy nedovol, aby to někomu, kdo Tě šikanuje, jen tak prošlo. Neměj strach se obrátit s prosbou o pomoc na dospělé, i když si myslíš, že Ti nebudou věřit. Chovej se sebevědomě, obětí se často stávají lidé s podřízeným chováním, pomalou chůzí, sklopeným pohledem a svěšenými rameny.
Jaký je trest za šikanu
Lidská práva a právní následky
Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).
Jak se pozná šikana
Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Dítě bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá svěřit se s tím, co je trápí. Dítě žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (například opakovaně říká, že je ztratilo), případně doma krade peníze.
Co je to psychická šikana
Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíben a není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají, nebaví se s ním, pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod.
Jak zacina šikana ve skole
Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.
Jak se bránit šikaně nadřízeného
Šikanovaný zaměstnanec má možnost situaci řešit následnými kroky – lidskou domluvou, tím, že se obrátí s žádostí o pomoc na vedoucího pracovníka, a pokud nic z toho nepomůže, je na místě sáhnout po právní pomoci. Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb).
Jak se chovat při šikaně
První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.
Co se považuje za šikanu
Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.
Kdo je nejčastěji šikanován
Spektrum odlišností je velké, nejčastěji jsou šikanováni jedinci handicapovaní vzhledově, sociálně či fyzicky, lidé úzkostní, plaší, či ti, kteří se odlišují rasově, národnostně, vyznáním víry nebo chováním. Stejně tak se může obětí stát nový člen skupiny (nový žák, spolupracovník).
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jak začíná šikana
Šikana obvykle začíná tím, že se okrajový člen skupiny necítí dobře, protože je neoblíbený a není uznáván. Ostatní ho můžou pomlouvat, dělat si na jeho účet “drobné” legrácky, nebo se s ním nebaví.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Jak odmítnout šéfa
Odmítnout šéfa je náročné, někdy však nezbytné. Důležité je proto zvolit správnou formu odmítnutí a hlavně vycházet z logických důvodů. Vždy začněte tím, že důkladně zhodnotíte důvod svého odmítnutí. Pokud má být důvodem jen to, že něco děláte neradi, zamyslete se ještě jednou.
Co zaměstnavatel nesmí
Podle něj nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu s antidiskriminačním zákonem.
Kdy můžu odmítnout práci
Kdy mám právo odmítnout vykonávat práci Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, která bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. Takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Jak mluvit se šéfem
Jak komunikovat se šéfemBuďte slušní Stejně jako v běžném společenském styku se i v komunikaci s nařízeným cení především slušnost a zdvořilost.Mluvte otevřeněJednejte přímo.Naučte se poslouchat.Klidně se ptejte.Mějte svůj názor.Ve správnou chvíli na správném místěŘíkejte věci včas.
Kdy nejít do práce
Kromě dovolené a nemocenské můžete práci vynechat, jen když vám v ní brání VÁŽNÁ PŘEKÁŽKA. Vaši nepřítomnost zaměstnavatel omluví jen z důvodů uvedených v zákoně. Letošní rok má 251 pracovních dní, při běžné pracovní době to je 2008 hodin.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Jak poznat špatného šéfa
Jak se pozná špatný šéf Možná vám to bude povědoméNeumí ocenit své lidi. Pracujete poctivě, odvádíte i velmi nadstandardní výkony, ovšem pochvaly se nedočkáte.Neschopen/na rozhodnout. Tým má před sebou složitý úkol.Nahoru se hrbí, dolů práská bičem.Nálady jak na kolotoči.Má své favority.Když je toho moc.
Jak vyjít se svým šéfem
Nekonfrontujte svého šéfa v emocionálně vypjatých situacích. Navrhujte schůzky a jednání v zájmu konstruktivního řešení situací. Najděte si způsob, jak ventilovat svůj hněv a frustraci ze svého šéfa, blokujete-li svůj stres v sobě, může to mít špatný vliv na vaše zdraví. Avšak nečiňte tak společně se svými kolegy.
Jak poznat špatnou práci
Mezi příznaky nezdravého prostředí často patří vysoká fluktuace zaměstnanců, fyzické příznaky spojené s příchodem do práce, zaměstnanci nemluví upřímně ze strachu z odvety a další. Práce tě sice nemusí vždy naplňovat a bavit, ale měl by ses v ní cítit dobře.