Jaký je rozdíl mezi glukózou a fruktózou?

Jaký je rozdíl mezi glukózou a fruktózou?

Co dělá glukóza

Fyziologický význam. D-Glukóza je nezbytná pro fungování lidského těla; je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Pro některé lidské buňky, zejména pro červené krvinky, je glukóza jediným zdrojem energie, bez kterého se neobejdou. Tyto tkáně spotřebují za 24 hodin přibližně 150 g glukózy.

Co je glukóza

Glukóza a dextróza znamená to samé, a to jednoduchý cukr, známý také jako hroznový cukr. Jde o monosacharid s vysokým glykemickým indexem, který je jeden z nejrychleji vstřebatelných cukrů, a proto je nejvhodnějším zdrojem krátkodobé energie.

Co obsahuje glukózu

Volnou glukózu můžeme v přírodě nalézt hlavně v ovoci a v medu. Ve sportovní výživě najdeme separátně glukózu v produktech, jako jsou například glukopur, respektive dextropur. Hojně se používá do gainerů. V potravinářství se občas používá ve formě glukózového sirupu ke slazení potravin.
Archiv

Kde je glukóza

Glukóza (hroznový cukr) se nachází v ovoci, medu a v malém množství v zelenině. Glukóza je pohotovým zdrojem energie pro organismus člověka a je nezbytná pro mozek a erytrocyty. Při nadbytku je přeměňována v zásobní tuk. Výskyt volné glukózy v potravinách vzácně, většinou se uvolňuje z disacharidů a polysacharidů.

Jak vzniká glukóza

Kromě příjmu potravou může být glukóza v těle syntetizována z necukerných prekurzorů (z laktátu, glycerolu, glukogenních aminokyselin, 2-oxokyselin) cestou glukoneogeneze. Dále vzniká v těle přeměnou dalších monosacharidů (fruktózy, galaktózy, manózy) nebo štěpením zásobního polysacharidu glykogenu.

Kdy vzniká glukóza

V těle vzniká rozkladem komplexnějších sacharidů za pomoci kyselin a enzymů. Pokud přijmeš jídlo s obsahem sacharidů, přejde přes jícen do žaludku a následně dochází k jeho štěpení na glukózu.

Co to je fruktóza

Fruktóza (ovocný cukr) je významný monosacharid s 6 atomy uhlíku (hexóza), který uvnitř řetězce obsahuje ketoskupinu (C=O) a řadí se mezi ketózy. Fruktózu lze tedy označit za ketohexózu. Její sumární vzorec je C6H12O6.

Jaké jsou hodnoty cukru v krvi

Normální hodnota cukru (glukózy) v krvi u zdravého člověka je mezi 4 – 6 mmol/l. V zahraničí se ale můžete setkat s jinými měrnými jednotkami. Jedná se o mg/dl (miligram na decilitr). Normální hodnota cukru (glukózy) v krvi u zdravého člověka je pak mezi 72 – 108 mg/dl.

Kde se nachází fruktóza

Nachází se v mnoha potravinách, např. v medu (38 %), dále zejména v ovoci bohatém na vlákniny – jahodách, ostružinách, borůvkách a i v některé zelenině jako např. melounech, sladkých bramborách, cibulích, kukuřici a dalších. K její izolaci se užívá nejčastěji polysacharidu inulinu.

Kde se Vstrebava glukóza

Glukóza se ukládá do zásoby v podobě glykogenu, jehož syntéza a odbourávání probíhá v největší míře v játrech a svalech.

Jak se odbourává glukóza

Glukosa podléhá v buňkách řadě metabolických přeměn. Hlavní cestou jejího odbourávání je glykolýza. Probíhá v cytoplazmě téměř všech buněk a slouží jako zdroj energie. Může probíhat za přítomnosti nebo nepřítomnosti kyslíku (aerobní nebo anaerobní glykolýza).

Jak vznika fruktóza

Nejvýznamnějším zdrojem fruktózy je běžný cukr (sacharóza) a ovoce. Čím je ovoce zralejší, tím více volné fruktózy obsahuje. V rostlinách vlivem fotosyntézy vzniká glukóza, která je výchozí látkou pro tvorbu prakticky všech polysacharidů a také je výchozí látkou pro tvorbu fruktózy.

V čem je obsažena fruktóza

Fruktóza patří mezi přírodně se vyskytující sacharidy, které můžeme nalézt v medu, ovoci anebo v menší míře i zelenině (např. mrkev). Stejně jako glukóza je i fruktóza monosacharid (lidově označovaný jako „cukr“) a patří mezi nejsladší přírodně se vyskytující sacharidy.

Jak snížit cukr v krvi bez léků

Dostatečný pitný režim, kterému dominuje čistá voda, pomáhá díky řadě biochemických procesů snižovat hladinu cukru v krvi. Stejně důležité je sledovat celkový energetický příjem, proto byste se měli vyvarovat přejídání, tedy neadekvátního zvyšování krevního cukru. Jezte pokud možno pravidelně a v menších porcích.

Co znamená hraniční cukr

Hraniční hodnoty glykémie (tzv. prediabetes) se pohybují v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Diabetes je diagnostikován při hodnotách >7 mmol/l. Hladina krevního cukru se stanoví kdykoliv během dne bez ohledu na dobu jídla.

Co se děje v těle po jídle

Z látek, které přijaly z potravy tvoří ty látky, které naše tělo potřebuje a takto upravené živiny posílají dále do krevního řečiště. Naopak látky, které tělo nezužitkuje, či jsou dokonce škodlivé, játra přeměňují v jiné látky, probíhá tedy proces detoxikace a tyto látky jsou pak z těla odstraněny.

Na co se rozkládají tuky

Při trávení se disacharidy a sacharidy mění na jednoduché cukry, tuky se štěpí na (acyl)glycerol a mastné kyseliny, bílkoviny zase na aminokyseliny. Nukleové kyseliny se štěpí na nukleotidy, ty dále na nukleosidy a kyselinu fosforečnou.

Kde se vstřebává glukóza

V enterocytech a v buňkách proximálního tubulu ledvin se glukóza vstřebává z lumen aktivním transportem. Přenos glukózy zajišťuje kotransport s Na+. Molekuly glukózy jdou proti svému koncentračnímu gradientu do buňky.

Kde probíhá Glykolyza

Glykolýza (neboli Embden-Meyerhof-Parnasova dráha) je základní metabolický děj probíhající v cytoplazmě všech buněk lidského těla. Řadí se mezi katabolické dráhy. Glykolýzou vznikají z jedné molekuly glukózy dvě tříuhlíkaté molekuly – pyruvát (Pyr) či laktát (Lac).

Co je to fruktosa

Fruktóza (ovocný cukr) je významný monosacharid s 6 atomy uhlíku (hexóza), který uvnitř řetězce obsahuje ketoskupinu (C=O) a řadí se mezi ketózy. Fruktózu lze tedy označit za ketohexózu. Její sumární vzorec je C6H12O6.

Na co se stepi fruktóza

Enzym aldoláza B (v játrech) štěpí fruktózu na: glyceraldehyd (ne glyceraldehyd-3-fosfát jako v glykolýze)

Jaká je hranice cukru v krvi

Jaké jsou hodnoty glykemie

Glykemie v normě Zvýšené riziko cukrovky
Hladina glykemie nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l
Hladina glykemie po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l

11. 5. 2021

Co se nesmí při cukrovce

Za nevhodné se považují nápoje s obsahem jednoduchých cukrů, syntetických sladidel a alkoholu. Ovocné šťávy, džusy, slazené limonády a alkohol tedy radíme při cukrovce vynechat. Pokud si ve výjimečných případech alkohol dopřejete, vyhněte se jeho konzumaci nalačno.

Proč se po jídle chce spát

Je to způsobeno tím, že trávicí ústrojí potřebuje na zažití jídla hodně energie. Čím víc jíme a čím větší je podíl těžkých kalorických v jídle, tím větší může být i naše únava po jídle. Trávení pracuje naplno, na činnost mozku nezbývá příliš mnoho energie a naše únava se zvětšuje.

Proč je mi po jídle těžko

Co vyvolává zažívací potíže Zažívací obtíže mají celou řadu příčin. Nejčastější příčinou akutních problémů s trávením jsou naše stravovací návyky: velké porce jídla, tučná, kořeněná či jinak obtížně stravitelná jídla nebo přílišný spěch při jídle, kdy hltáme a jídlo málo rozkoušeme.