Jak se dělí sopky?
Jak se dělí sopky podle aktivity
Podle aktivity se sopky dělí na aktivní, spící a vyhaslé, často je však velmi obtížné určit, do které kategorie sopka patří, např. zda je pouze spící nebo již vyhaslá.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi sopkou a vulkánem
Rozdíl žádný. V základním smyslu žádný. Vulkán je ale taky římský bůh ohně, a taky fiktivní planeta popisovaná ve Star treku (rodná planeta pana Spoka).
Jak se probudi sopka
Roztavený kov, který tvoří jádro naší Země, se nazývá magma. Extrémní žár může v magmatu způsobit rozšíření bublinek oxidu uhličitého. Rozpínající se plyn tlačí magma do otvoru sopky a ven na povrch Země. Sopečná erupce nastane, když magma přeteče.
Archiv
Jaké jsou činné sopky
Za aktivní sopky se považují ty, které vybuchly během posledních 10 000 let. Takových je na světě přibližně 1500 a každoročně dojde k erupcím přibližně padesáti z nich. Proto také neexistuje definitivní pořadí sopek podle jejich sopečné aktivity – dá se říci, že každou chvíli je aktivnější jiná sopka.
Co vychazi že sopky
Při erupci mohou ale sopky vyvrhovat i množství pevných částic, které označujeme jako pyroklastika (obr. 3). Jedná se o ztuhlé magma i kusy hornin sopečného kužele, které jsou při explozi rozmeteny po okolí. Pyroklastický materiál, který opět dopadá na povrch nazýváme souhrnně pojmem tefra (KUKAL, Z., 1983, 129).
Co způsobí výbuch sopky
Erupce nastane, pokud celkový tlak uvolněných sopečných plynů dosáhne meze, kdy je jimi generované tlakové napětí schopné prorazit nadložní vrstvy. Během erupce je pak magma vyvrhováno pod tlakem na povrch, přičemž se do atmosféry uvolní sopečné plyny.
Jak se jmenuje největší sopka na světě
Mauna Loa, největší aktivní sopka na světě a jedna z pěti, která tvoří ostrov Havaj, se opět probudila k životu. Její chladnoucí láva pomalu stéká z vrcholu a za sebou zanechává nové skalní útvary.
Co je vlastně sopka
sopka (vulkán) místo, kde láva a sopečné (vulkanické) plyny vystoupí na zemský povrch, ať již na souši nebo pod vodou. Většina sopek mívá sopečný kužel tvořený utuhlou lávou nebo sopečnými vyvrženinami neboli viz pyroklastickými horninami, které obklopují kráter.
Čím jsou sopky užitečné
To, že půda v okolí sopek je úrodná, vypozorovali lidé už ve starověku. Sopečný popel se používal třeba jako stavební materiál či ke kosmetickým účelům. Později našel využití i v průmyslu jako abrazivum nebo součást filtrů.
Kde jsou v Česku sopky
Na území ČR se nenachází žádné činné sopky. Nachází se ale u nás pozůstatky po sopečné činnosti z různých období geologické minulosti. Mezi nejmladší patří sopky v okolí Bruntálu (stáří kolem 2 milionů let) a sopky v okolí Chebu – Železná hůrka (stáří 170 – 400 tisíc let) a Komorní hůrka (stáří nad 450 tisíc let).
Kde jsou v ČR sopky
Nejvíce sopek je soustředěno v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří. Izolovaná vulkanická centra nalezneme v Krušných horách, Lužických horách, v Českém ráji a na Ještědsko-kozákovském hřbetu.
Čím mohou být sopky nebezpečné
Sopky mohou být i tichými zabijáky. Jestliže se vulkány nacházejí v těsné blízkosti jezer, mohou se plyny z magmatu měnit pod vodou na oxid uhličitý. Při zemětřesení pak dochází k takzvané limnické erupci, kdy se plyn dostává nad vodu a zabíjí.
Jak se jmenuje nejaktivnější sopka v Evropě
Etna – Itálie
Tato sopka je nejvyšší a nejaktivnější vulkán v Evropě. Potenciální hrozba, kterou představuje, je tedy obrovská. Její permanentní aktivita je vážným ohrožením pro obyvatele Sicílie.
Kde jsou v Evropě činné sopky
Jediná v současnosti trvale aktivní sopka přímo na evropském kontinentu se vypíná nad Neapolí do výšky 1281 metrů. V oblasti Neapolského zálivu občas soptí také vulkány na Phlegraenských polích (Campi Phlegrei) západně od Neapole a sopky na blízkém ostrově Ischia.
Proč vybuchne sopka
Magma je lehčí než skála, která ji obklopuje, stoupá nahoru a shromažďuje se v magmatických komorách. Vyvíjející se tlak nakonec část magmatu protlačí průduchy a prasklinami na zemský povrch. Tak vzniká láva, tedy magma, která vybuchla.
Jak se jmenuje nejvyšší sopka v ČR a kde se nachází
Na českém území se již nenachází žádná aktivní sopka. Jednou z vyhaslých sopek je i čedičová kupa Božídarský Špičák, jejíž výška je 1115 m n. m. a nachází se na náhorní planině Krušných hor.
Co dělat při výbuchu sopky
Sopečnou činnost lze díky mnohaletým zkušenostem předvídat, což dává více času k nejúčinnějšímu způsobu ochrany, jímž je rychlá evakuace směrem od činné sopky. Samotným výbuchům sopek však nelze nijak zabránit ani je zastavit, proto jediným způsobem, jak si zachránit život, je utéct.
Kde najdeme sopku
Na Zemi se sopky nejčastěji vyskytují podél okrajů tektonických desek a nad tzv. horkými skvrnami, situovanými mimo tyto okraje, což vysvětluje teorie o deskové tektonice.