Co dělat s Nedozrálými rajčaty?
Proč Nedozrávají rajčata
Jako nejčastější se projevuje nedostatek vápníku v plodech, kdy především rajčata pěstovaná v nádobách naplněných nevhodným substrátem nedozrávají a spodní část proti stopce sesychá. Další poruchou je nedozrávání plodů kolem stopky, kdy i polovina zůstane zelená a tvrdá.
Jak podpořit zrání rajčat
Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama. Místnost musí být teplá a světlá.
Archiv
Co se dá dělat se zelenými rajčaty
Keříčky obsypané zelenými plody nemusíte vyhazovat. Tedy pokud jsou rostliny zdravé a nejeví známky plísně. Plesnivá rajčata vyhoďte do biopopelnice nebo kontejneru k tomu určenému. Na kompost nepatří, tam byste si zárodky plísně jen přenesli do další sezóny.
Kdy sklidit posledni rajčata
Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.
Archiv
Proč nejsou rajčata sladká
Proč nejsou rajčata sladká
Uživatelé dalších zahrad zase přišli s tím, že rajčata nejsou sladká. To by mohlo mít příčinu v nedostatku draslíku, nejspíše i hořčíku. Když jsem viděl ty rostliny, naživo i na fotografiích, bylo to tak. Spodní listy se zelenou žilnatinou a žluté listy mezi ní.
Kdy jsou černá rajčata zralá
Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat. Pozor však, aby rajčata nepřezrála. Ze začátku poznáte plnou zralost těžko, ale s přibývající zkušeností to již bude hračka.
Co s nezralými rajčaty
Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.
Jak trhat rajčata
Plody rajčat sbíráme (sklízíme), když jsou celé plně zbarvené. Čili krásně červené, ale i žluté či oranžové – podle odrůdy. Plody sklízíme vybarvené, ale ještě pevné, nikoli již měkké. Sklizeň provádíme opatrně a vždy odshora dolů.
Co dělat když zmrznou rajčata
U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií. Je prodyšná a můžete ji tedy na záhonu nechat i několik dní, dokud nebezpečí mrazíků neodezní," radí mělničtí.
Kdy ukončit růst rajčat
Kdy se zaštipování rajčat provádí Zálistky je třeba odstranit ve chvíli, kdy jsou malé a tenké. Ideální doba pro tento krok nastává, jakmile boční výhonky měří zhruba 5 až 10 centimetrů. Pozdější vylamování zálistků zpomaluje růst rajčete a celkově rostlinu vysiluje.
Jaké odrůdy rajčat
Jako nejvíce odolné vůči plísni bramborové se jeví odrůdy divokých rajčat: Divoké červené a Divoké havajské. Velmi dobrou odolnost vůči plísni bramborové má také odrůda tyčkového rajčete Sunviva. Dobrou rezistenci mají i divoká rajčata Rote Murmel, Matt´s Wild Cherry, Koralik a tyčková rajčata Resibella a Primabella.
Co dělat s popraskanými rajčaty
Co dělat s popraskanými rajčaty Vzhledem k tomu, že pukání plodů nezpůsobuje ani škůdce, ani choroba, nemusíte se bát prasklé plody konzumovat. Je ale třeba rajčata často kontrolovat a sklízet, ideálně je sklidit hned jakmile prasknou a nenechávat je na keříku. Také je hned po sklizni zpracovat.
Kdy odstraňování listů u rajčat
Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní.
Jak zpracovat zelená nezralá rajčata
Po sklizni s plody na sluníčko: nemáme-li jinou možnost, nepoškozená zelená rajčata otrháme, ale pozor, měla by být se stopkou. A jde-li to, stříháme nejlépe celé trsy! Po sklizni rajčata uložíme na víka krabic od bot nebo podmisky plastových truhlíků a dáme na parapet jižního, popř. západního okna.
Jak zavěsit rajčata
Zelená rajčata utrhneme i se stopkou. Uskladníme jen zdravé a nepoškozené kusy. Každé zabalíme do kousku papíru (třeba svačinový papír nebo papír na pečení), k zrání světlo nepotřebují, a naskládáme je do zásuvky, do bedýnky nebo krabice. Uskladníme je v místnosti, kde teplota neklesne pod 10 °C.
Jaký mráz vydrží rajčata
Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách.
Jak zachránit zmrzlé rostliny
Zmrzlé rostlině musíte odstranit části napadené mrazem
V případě, že rostlina zmrzla, je nutné vyříznout celé listy nebo odříznout stonky, aby rostlina nedostala ještě další nemoci. U starších oken je možné, že nejsou dobře utěsněná a na květiny fouká více studeného vzduchu. I to může mít za následek umrznutí rostliny.
Jak se správně starat o rajčata
Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!
Jaké jsou nejchutnější rajčata
Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.
Co s velkým množstvím rajčat
Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.
Kdy nejíst rajčata
Rajčata, která už začínají zrát, tedy načervenalá, už obsahují solaninu jen neškodné množství. Samozřejmě existují i zelené či černé odrůdy rajčat, které jsou ve zralé fázi naprosto v pořádku. Pozor, ani tepelná úprava solanin nelikviduje. Nezralá rajčata tedy určitě nekonzumujte.
Jak vysoko nechat růst rajčata
Jak pečovat o vzrostlé rostliny
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm. Pokud by rostla výš, uštípněte ji. U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla. Velmi důležitá je závlaha.
Co se dá udělat z rajčat
Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.
Čím uchytit rajčata
Jakmile rostlinky tyčkových rajčat trochu vyrostou, je třeba je přichytit k opoře. Ideální jsou speciální kovové tyče nebo bambusové tyčky, v dřevěných tyčkách se mohou uchytit a přezimovat houby.
Jakou nejnižší teplotu vydrží rajčata
Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách. Nižší teploty zpomalí růst i dozrávání plodů.