Jaké jsou výhody manželství?

Jaké jsou výhody manželství?

Co obnáší manželství

V České republice je manželství dobrovolným, v zásadě trvalým a rovnoprávným soužitím muže a ženy, které je založeno zákonem stanoveným způsobem – sňatkem. Jeho hlavním účelem je dle zákona „založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc“ mezi partnery.

Co se počítá do společného jmění manželů

V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.

Kdo nemůže uzavřít manželství

Způsobilost sňatek uzavřít

Manželství nesmí být uzavíráno mezi předky a potomky ani sourozenci, i kdyby třeba jejich příbuzenství vzniklo osvojením. Ani poručníci, pěstouni či jiné osoby si nemohou vzít dítě, které jim bylo svěřeno do péče.

Co je účelem manželství

Hlavním účelem manželství je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. Manželství vzniká svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství (tj. snoubenců), že spolu vstupují do manželství.

Jak je to s majetkem po svatbě

SJM neboli společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona okamžikem uzavření manželství. Jestliže si tedy hned po svatbě koupíte auto, budete mít toto auto v SJM. Stejně tak první výplata, která vám po sňatku přijde na účet, bude už ve společném jmění.

Kdy je manželství považováno za neplatné

Za neplatné manželství se považuje takové manželství, které vzniklo i přestože trpí právní vadou v podobě zákonné překážky manželství. Takové manželství je nahlíženo jako na platné do doby, než soud o jeho neplatnosti rozhodne rozsudkem, a to na návrh každého, kdo osvědčí právní zájem.

Na co má nárok manželka

Obecně platí: oba manželé mají nárok na stejně velký podíl společného jmění. Složitější situace nastávají, pokud má jeden z manželů majetek, který do společného jmění nespadá. Třeba když manželka zdědila byt, který se později rekonstruoval ze společných peněz.

Co jsou manželské povinnosti

V českém zákoně o rodině (zákon č. 94/1963 Sb., o rodině) je tato úprava obsažená v § 18 a zní: „Muž a žena mají v manželství stejná práva a stejné povinnosti. Jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svoji důstojnost, pomáhat si, společně pečovat o děti a vytvářet zdravé rodinné prostředí.

Kdy zaniká manželství

Manželství zaniká jen z důvodů stanovených zákonem, tj. z důvodu manželovy smrti, prohlášením manžela za mrtvého, rozvodem a změnou pohlaví manžela. Prohlášení za nezvěstného nemá za následek zánik manželství.

Kdo dědí po smrti manžela

V případě úmrtí dědí potomci ZŮSTAVITELE (tedy po Vás Vaše dítě/děti a po Vašem manželovi všechny jeho děti). V případě úmrtí manžela budou, při neexistenci závěti, dědit všechny jeho děti spolu s Vámi, jako manželkou rovným dílem. Nezáleží, zda jsou i Vaše, nebo z předchozího manželství.

Na co má nárok manželka po rozvodu

Jakmile se rozvedete, společné jmění manželů zaniká. Od této chvíle jsou peníze, které vyděláte, opět jen ve vašem osobním vlastnictví. Pokud jste se však nedomluvili při rozvodu i na vypořádání společného jmění, pak tu pořád existuje společný majetek a společné dluhy z doby manželství.

V jakých případech dojde k neplatnosti manželství

nedostatek věku, omezená svéprávnost, trvající předchozí manželství nebo registrované partnerství, příbuzenství apod.), soud prohlásí manželství za neplatné na návrh každého, kdo na tom má právní zájem, ledaže manželství bránila překážka omezené svéprávnosti.

Kdy má manželka nárok na výživné

Výživné po rozvodu má dvě podmínky, a to, že manžel/manželka není schopen se sám živit a že tato neschopnost má souvislost s manželstvím. Po rozvodu již neplatí, že manželé musejí mít stejnou životní úroveň. Jedná se o tzv. přiměřenou výživu, která zahrnuje nejnutnější potřeby.

Jak dlouho se platí výživné na manželku

Standardně nárok na výživné pro bývalého manžela zaniká uplynutím doby, na níž bylo soudem přiznáno, nebo když oprávněný manžel nabude schopnost sám se živit – jestli oprávněny získá pravidelný příjem, nebo za okolností kdy uzavře nový sňatek anebo vstoupí do registrovaného partnerství.

Proč se ženit

Manželství obhajuje i studie University of Chicago zveřejněná v roce 2008 v Journal of Health and Social Behavior. V ní se ukázalo, že lidé setrvávající v dlouhodobém manželství se dožívají vyššího věku, objevuje se u nich méně často deprese a mají větší imunitu.

Na co mám nárok po smrti manžela

Podmínky nároku

Vdova/vdovec má nárok na vdovský/vdovecký důchod po zemřelé osobě (po manželovi nebo manželce), která pobírala starobní nebo invalidní důchod nebo pokud ještě nebyla příjemcem důchodu, splnila ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod (invalidní nebo starobní).

Jak dědí manželka a děti

Děti, manžel, manželka: Tyto osoby dědí rovným dílem, v případě, že některé z dětí nemůže dědictví převzít, dědictví připadá jeho potomkům. Je ale dobré mít na paměti, že manžel nebo manželka nemůže dědit v této skupině sám, to znamená, že výše zmíněné pravidlo platí jen v případě, že zemřelý měl děti.

Jak vyplatit manžela z bytu

Jediným způsobem jak dosáhnout vyplacení bývalého manžela z SJM, resp. z nemovitosti, proti jeho vůli je soudní cestou. I po rozhodnutí soudu první instance může v případě nesouhlasu strana sporu podat na krajský soud odvolání, avšak v případě potvrzení rozhodnutí soudu první instance je tímto rozsudkem vázán.

Jak je to s majetkem nabytým před manželstvím

POKUD jste vlastnili majetek před uzavřením manželství, tento majetek patří výhradně Vám. Společným se stává pouze majetek, který manželé nabyli Během manželství a ze společných peněz.

Na co má nárok manzelka

Do společného jmění spadá všechno, co během manželství nabyde jeden z partnerů. Výjimkou jsou dary a dědictví, majetek, který jste si pořídli ještě před svatbou a věci, které užívá výhradně jeden z partnerů (například holicí strojek).

Na co myslet při rozvodu

Manželé, kteří už spolu nechtějí žít, by si měli vyjasnit tři otázky. Kdo a jak se bude starat o děti a přispívat na jejich výživu. Zda a jak budou dále společně bydlet a jak si rozdělí společný majetek, resp. převezmou závazky.

Co chtějí muži

Co muži tedy chtějí Vlastně to samé, co ženy: stabilitu, uznání a sexuální přitažlivost, která přetrvá i po prvotní fázi zamilovanosti. Protože mužnost, důvěra a láska se vzájemně nevylučují.

Co se mění po svatbe

Po svatebním obřadu vám na občance odstřihnou růžek, vydají vám dokument odůvodňující odstřihnutí a vy si musíte zažádat o novou. Občanský průkaz vám vydají na základě oddacího listu, který si můžete vyzvednout sami na matrice správního obvodu, kde jste se brali, nebo vám bude zaslán poštou do 14 dnů od svatby.

Co dědí manželka po smrti manžela

Polovina nemovitosti připadne manželovi a druhá polovina je předmětem dědického řízení. Následně dědí manželka a děti rovným dílem. Po vydání Osvědčení o dědictví je praxí, že vzniká podílové spoluvlastnictví, kde podílovými spoluvlastníky jsou manželka a děti zemřelého manžela.

Jak dlouho se pobírá vdovský důchod po manželovi

Jak dlouho se vdovský důchod pobírá Standardně se vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela nebo manželky. Po uplynutí této doby se ve vyplácení pokračuje jen v konkrétních případech: Pozůstalý se stará o nezaopatřené dítě, pečuje o dítě nebo rodiče svého manžela či manželky, kteří jsou závislí na pomoci jiných.