Kdo rozhoduje o nepříčetnosti?
Kdo rozhoduje o příčetnosti
Existuje-li pochybnost o příčetnosti pachatele, musí orgán činný v trestním řízení přibrat soudního znalce z oboru zdravotnictví odvětví psychiatrie k vypracování znaleckého posudku, v němž znalec k otázce příčetnosti pachatele nebo jeho nepříčetnosti zaujme jednoznačné odborné stanovisko.
Kdo posuzuje příčetnost
Schopnost ovládací v daném případě zcela vymizela. Důležité je zmínit, že příčetnost se presumuje, kdežto nepříčetnost se musí dokazovat. Dokazování nepříčetnosti se provádí znaleckým posudkem znalce z oboru psychiatrie.
Jaké 2 psychické složky zkoumáme u nepříčetnosti
Psychologickou složku nepříčetnosti představuje nedostatek rozpoznávací (rozumové) schopnosti nebo nedostatek ovládací (určovací) schopnosti pachatele.
Co způsobuje nepříčetnost
Pokud pachatel při páchání trestného činu není schopen rozpoznat, že jeho jednání je protiprávní, nebo si nemůže pomoct, jedná v tzv. stavu nepříčetnosti. Ten zpravidla způsobuje duševní porucha, těžká opilost nebo závislost na omamných nebo psychotropních látkách.
Jaké jsou orgány činné v trestním řízení
(1) Orgány činnými v trestním řízení se rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán.
Co upravuje trestní zákoník
Hlavním obsahem trestního zákoníku je výčet znaků trestných činů (dispozice) a trestů, popř. ochranných opatření (sankce). Přesné a jasně formulované dispozice a sankce trestního zákona jsou důležitou podmínkou pro dodržování zákonnosti. Rozlišení dispozice a sankce je patrno nejnázorněji v ustanoveních zvláštní části.
Kdy nastává trestní odpovědnost
Trestní odpovědnost se zakládá na spáchání skutku se znaky odpovídajícími skutkové podstatě nějakého trestného činu, ať už úmyslného nebo z nedbalosti, a to příčetnou osobou starší 15 let.
Co je to skutková podstata trestného činu
Skutková podstata je souhrn typických, základních, právně relevantních znaků určitého právního institutu (například: trestného činu). Pokud osoba naplní svým jednáním takové znaky (například spáchá trestný čin), naplní skutkovou podstatu, což s sebou přináší právní následky stanovené příslušnou právní normou.
Kdy je spáchán trestný čin
Aby bylo možné považovat určitý čin za trestný, vyžaduje se zavinění pachatele. Trestní zákoník přitom předpokládá zpravidla zavinění úmyslné, pokud nestanoví výslovně u konkrétního trestného činu (resp. tzv. jeho skutkové podstaty), že postačuje i nedbalostní zavinění.
Jak dlouho trvá vyšetřování trestného činu
Trestní řízení trvá v rozmezí několika měsíců až v řádech let. Vše záleží na tom, jak závažná a rozsáhlá je trestní kauza, kolik svědků bude nutno vyslechnout v přípravném řízení a v řízení před jednotlivými soudy, kolik důkazních materiálů bude nutno zajistit a kolik expertních a odborných posudků vyhotovit.
Kdo rozhoduje v trestním řízení
V hlavním líčení rozhoduje soud – senát či samosoudce. Soud je při svém rozhodování nezávislý a je vázán pouze právním řádem. Státní zástupce, který podává obžalobu k soudu, má v hlavním líčení i v celém řízení před soudem postavení procesní strany.
Jak se podává trestní oznámení
Shrnutí: V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.
Jaká částka je trestný čin
Vetší škoda je škoda dosahující nejméně 100 000 Kč, Značná škoda je škoda dosahující nejméně 1 000 000 Kč a. Škoda velkého rozsahu je škoda dosahující částky nejméně 10 000 000 Kč.
Kdy končí trestní řízení
Posledním stadiem trestního řízení je řízení vykonávací. Jeho účelem je uskutečnit obsah rozhodnutí, vydaného orgány činnými v trestním řízení (např. výkon rozsudku, jímž byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody). Právní mocí odsuzujícího rozsudku se řízení dostává do posledního stadia – vykonávacího řízení.
Kdy zaniká trestní odpovědnost
K zániku trestní odpovědnosti musí dojít k zamezení, nápravě nebo včasnému oznámení škodlivého následku (např. ublížení na zdraví, zničení nebo poškození věci), který zahrnuje i těžší následek a všechny další i nezaviněné škody nebo újmy, které vznikly v důsledku jednání pachatele.
Co je úmysl nepřímý
Nepřímý úmysl znamená, že osoba věděla, že může způsobit určitý následek a byl s tímto následkem srozuměn, i když následek nebyl jeho cíl (např. Zloděj vystřelí ze zbraně směrem k policistovi, aby ho odradil od zatčení. Při tom je mu jedno, zdali policistu zasáhne a usmrtí nebo ho střela mine.)
Co se stane po podání trestního oznámení
Co se děje po podání trestního oznámení Po podání oznámení zahájí policejní orgány tzv. prověřování, v rámci kterého dochází k zajištění důkazů, stop a podání vysvětlení prověřovaných osob. V této fázi policejní orgány teprve zjišťují, zda k trestnému činu vůbec mohlo dojít a kdo by mohl být údajným pachatelem.
Co hrozí za trestný čin
Trestné činy jsou podle tohoto trestního zákoníku rozlišovány na: přečiny – všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné, za něž hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do 5 let, zločiny – všechny úmyslné trestné činy, za něž hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nad 5 let.
Co se děje po podání trestního oznámení
Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.
Jak se dozvím že na mě bylo podáno trestní oznámení
Pokud je podáno trestní oznámení, nestanoví zákon žádné lhůty, v nichž by měl být ten, jehož se oznámení týká (podezřelý), s tímto oznámením seznámen. Je na příslušném státním zástupci a policejním orgánu, jakou zvolí taktiku pro objasnění případného trestného činu.
Co se děje po podání vysvětlení
Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.
Co následuje po podání trestního oznámení
Po podání zahájí policejní orgány tzv. prověřování, v rámci kterého dochází k zajištění potřebných důkazů, stop případného trestného činu a podání vysvětlení prověřovaných osob. V této fázi policejní orgány teprve zjišťují, zda k trestnému činu vůbec mohlo dojít a kdo by mohl být údajným pachatelem.
Jak se bránit proti trestnímu oznámení
Proti pomluvě je možné se bránit podáním žaloby na ochranu osobnosti u místně příslušného okresního soudu. Krom podání žaloby na ochranu osobnosti je také doporučováno ohlásit toto jednání formou trestního oznámení na policii nebo státním zastupitelství, jak již bylo řečeno výše.
Jak vysoká musí být škoda v Kč aby šlo o trestný čin
Škoda nikoli malá je škoda dosahující nejméně 50 000 Kč, Vetší škoda je škoda dosahující nejméně 100 000 Kč, Značná škoda je škoda dosahující nejméně 1 000 000 Kč a. Škoda velkého rozsahu je škoda dosahující částky nejméně 10 000 000 Kč.
Jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem
Jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem
Základním rozdílem mezi trestným činem a přestupkem je míra škodlivosti. Přestupek je méně závažný než trestný čin. U majetkových trestných činů je základním vodítkem toho, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin hranice výše způsobené škody.