Které potraviny nepatří do lednice?

Které potraviny nepatří do lednice?

Co se nesmí dávat do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Archiv

Jaké potraviny nepatří do lednice

Co do ledničky nepatří

Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.
Archiv

Proč nesmí banán do lednice

Ani banány nepatří do chladu. Teplota pod 12 stupňů jim vyloženě škodí. Místo, aby dozrávaly a sládly, v lednici moučnatí. Podobnou teplotu potřebuje i papája, mango nebo třeba ananas.
Archiv

Co má být kde v lednici

Maso a ryby skladujte ve spodní přihrádce (nad zeleninovým boxem), kde je opět vyšší vlhkost. Směrem vzhůru ukládejte šunku, sýry, jogurty a úplně nahoru pak mléčné výrobky a některé druhy ovoce: například meloun, banány, mango nebo lilek. Právě maso a mléčné výrobky by od sebe měly být co nejdále.

Proč se rajčata nedávají do lednice

Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.

Jak uchovat brambory v lednici

Jak uchovávat připravené brambory v chladničce

Syrové brambory, které byly nakrájeny, by měly být uloženy v míse se studenou vodou a v chladničce. Budou dobré po dobu následujících 24 hodin. A konečně, vařené brambory vydrží v lednici tři až čtyři dny, stejně jako většina zbytků.

Jak dlouho vydrží rajčata v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny

Proč nedávat čokoládu do lednice

Čokoláda

Myslete však na to, že čokoláda má tendenci přejímat pachy ostatních věcí v ledničce. Pokud ji dobře neuzavřete, může se její chuť výrazně změnit. Ani vlhkost a chlad ledničky čokoládě nesvědčí, obsažený cukr může na povrchu vytvořit nehezký povlak.

Kde chladí lednice nejvíc

Nejchladněji je v dolní části lednice. Pokud bude teplota lednice nastavena na výše zmiňovaných 4 °C, v dolní části lednice bude teplota okolo 0 °C. V dolních přihrádkách skladujte potraviny, které podléhají rychlému kažení například ryby, chlazené kuřecí maso atd. Vrchní přihrádky jsou teplejší.

Která zelenina patří do lednice

Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Jak dlouho vydrží cibule v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní

Jak uchovat rajčata co nejdéle

Asi většina z nás skladuje rajčata v lednici. Pokud však máte sklep nebo jinou chladnou místnost, je vždy lepší umístit rajčata tam. V lednici ztrácí aroma i svou typickou chuť, i když zde déle vydrží. Chcete-li uchovat z rajčat co nejvíce prospěšných látek, pak je můžete nakrájené nebo rozmixované zamrazit.

Proč nedávat brambory do lednice

Nejlepší způsob skladování celých nevařených brambor je bezpochyby mimo lednici. Skladování brambor v chladničce totiž způsobí, že se škrob změní na cukr, čímž získají sladkou chuť, kterou od brambor nechcete.

Kde skladovat papriky

Skladování paprik vyžaduje sucho a relativně teplo

Kapie skladujte v chladném a suchém prostředí ideálně při teplotě 8 až 9°C při relativní vlhkosti 85 až 90%. Takových podmínek můžeme dosáhnout ve větrané garáži, chodbě nebo v suterénu domu.

Kam dát vejce v lednici

Vajíčka by měla být uskladněna v lednici, kde se teplota pohybuje mezi 2 až 8 °C. Dát je můžete také na místo, kde teplota nekolísá a nepřekročí 18 °C, např. do spíže. Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově.

Co by nemělo chybět v lednici

Naprostý základ v lednici je máslo, mléko a vejce. Kromě nich se hodí i parmazán, který využijete nejen v italské kuchyni, a zakysaná smetana, která se hodí do teplé i studené kuchyně.

Proč neskladovat rajčata v lednici

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti.

Jakou zeleninu skladovat v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jaké ovoce skladovat v lednici

V chladu ledničky můžeme skladovat například jablka, hrušky, švestky, rybíz, broskve, hrozny, kaki, špenát a listovou zeleninu, košťálovou zeleninu (zelí, kapustu, kedlubny a další)a některou kořenovou zeleninu (mrkev, červenou řepu, celer a další).

Kam patří maso v lednici

Hned nad box se zeleninou patří syrové maso, chlazené ryby a také uzeniny. Vše dobře zabalené, aby se potraviny vzájemně nekontaminovaly a také aby neosychaly. Uzeniny a šunky, pokud jich míváte v lednici více, mohou přijít ještě na samostatnou poličku nad maso.

Kde je nejchladněji v lednici

Nejchladněji je v dolní části lednice. Pokud bude teplota lednice nastavena na výše zmiňovaných 4 °C, v dolní části lednice bude teplota okolo 0 °C. V dolních přihrádkách skladujte potraviny, které podléhají rychlému kažení například ryby, chlazené kuřecí maso atd. Vrchní přihrádky jsou teplejší.

Co doma nesmí chybět

15 věcí, které by ve vašem bytě určitě neměly chybět. Máte je všechnyHasicí přístroj. Nikdy nevíte, co se stane, zvláště pokud topíte kamny, nebo máte u domu garáž či kůlnu.Lékárnička.Ostré nože.Náhradní zdroje.Kuchyňský robot.Mycí stěrka.Čistící ubrousky.Hadříky a utěrky.

Jaké jídlo mít doma v zásobě

Co nakupujeme častějiČerstvé ovoce a zelenina (i cibule, česnek, zázvor, křen), zelené koření (petržel, pažitka, bazalka)Vejce.Mléko (i trvanlivé v krabicích nebo sušené) a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, smetana)Tuky – především rostlinný olej, tuky k mazání, pečení nebo smažení (máslo, pomazánkové máslo)

Jaké trvanlive potraviny nakoupit

Luštěniny. Skvělým základem domácích zásob trvanlivých potravin jsou luštěniny, jako je například čočka, hrách, cizrna, fazole či sójové boby.Ořechy a semínka.Ovoce a zelenina.Rýže, těstoviny a všelijaké zrníOřechová másla.Koření a sušené bylinky.Bílkoviny.Vejce.

Co by nemělo chybět v kuchyni

Základní vybavení kuchyně by mělo obsahovat nádobí na vaření, pečení i servírování a neobejdete se ani bez základních kuchyňských robotů, mixérů či například rychlovarné konvice. Taková vývrtka nebo otvírák se v kuchyni čas od času hodí taky.