Jak se davaji střešní latě?
Jak davat střešní latě
Při kalkulaci vzdálenosti střešních latí v jednotlivých kategoriích je třeba kalkulovat vzdálenost okapové latě 33 cm a vzdálenost hřebenové latě 5 cm v závislosti na sklonu střechy. Ke krycí délce je třeba připočítat i nárůst délky vyplývající z rozměrů střešní kontralatě.
Archiv
Jak dlouhé hřebíky do střešních latí
Kotevní hloubka hřebíků v pevném podkladu by měla být 2/3 délky hřebíku. Při tloušťce latě 40 mm je kotevní hloubka 80 mm (40 mm v kontralati a 40 mm v krokvi). Délka hřebíku by měla být 120 mm. Běžně se používají hřebíky délky 100 mm.
Archiv
Jaké latě na střechu
Střešní latě pouze z kvalitního dřeva
Laťe se dodávají na stavbu buď jako přírodní nebo jako impregnované prvky. Nejčastější rozměry jsou 40x60mm nebo 30x50mm. Rozměr latí je určen dle typu střešní krytiny, vzdáleností krokví nebo jiných podpor a samozřejmě dle projektové dokumentace.
Jak dlouho trvá udělat střechu
To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.
Jak správně položit střešní tašky
Keramické tašky kotvíme na štítech (každá krajní taška), na nárožích a úžlabích. Při sklonu nad 45 ° třeba připevnit každou třetí tašku a při sklonu nad 60° každou tašku v ploše. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Častou chybou je upevnění tašek v úžlabí a nároží nevhodným způsobem (např.
Jak vyrovnat střešní latě
Poslední vrchní lať připevňujeme 4 cm od konce kontralatě, resp. krokve (tento údaj se může se lišit dle modelu střešní tašky). Pokud je to potřebné, v odůvodněných případech se vytvoří odvětrání půdních prostor přerušením střešní fólie v hřebeni. Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu.
Jaké hřebíky do palubek
Kolářské hřebíky mají malou hlavičku, někdy bývají označovány jako vágnerky. Jsou určeny pro přibíjení palubek a podlahovek do pera. Pokud použijete důlčík, schovají se kolářské hřebíky zcela do dřeva.
Jak řezat střešní tašky
Tašky se vždy zkracují tak, že se odřezává jejich horní část (spodní pohledová zůstává) a tyto tašky se umísťují do poslední řady k hřebeni. Řezaná hrana je tak schována pod hřebenáčem. Nikdy se nesmí zkracovat tašky v první řadě u okapu. Minimální průřez střešních latí, na které se tašky pokládají, je 50/30 mm.
Jak dlouho vydrží střecha
Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.
Jak dlouho trva Latovani střechy
Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.
Jak dlouho trvá položení střechy
To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.
Čím řezat tašky
Diamantové kotouče jsou určeny na řezání betonových a pálených střešních krytin a tašek. Diamantové kotouče s patentovanými segmenty řady EXTREME disponují vyšší rychlostí řezu a prodlouženou životností.
Jak Latovat
Laťování lze provádět za pomoci pomůcky, které se říká „laťouch“, „léra“ atd., dle regionu. Jednoduše jde o lať, ve které jsou zářezy přesně pro požadovaný rozměr laťování. Také můžeme použít kovový nastavovací laťoměr nebo ho provádět s použitím šňůrovačky a každou řadu jednotlivě tzv. „nabrnknout“.
Jak obložit stěnu palubkami
Obkladové palubky připevňujeme na rošt z dřevěných latí. Tento rošt vytvoříme tedy jako první. Na místo instalace (stěna, strop) připevníme latě odpovídajícího rozměru. Dle pravidla, že hřebíky nebo vruty mají být 3× delší než kotvený materiál, by měly mít latě rozměry minimálně 20 × 30 mm.
Jak obložit stěnu dřevem
Obecně se nedoporučuje obkládat dřevem vlhké stěny. Obložení sice vlhkost skryje, ale nevyřeší, hrozí proto plísně a dřevokazné houby. Pokud se do obkladu stěn s určitou mírou vlhkosti přece jen pustíte, zajistěte odvětrávání přes obklady vložením větracích lišt nebo mřížek k podlaze i pod strop.
Jak se pokládají střešní tašky
Tašky jsou pokládány od okapu nahoru. Pro dodatečnou stabilitu a zajištění před silným větrem, je doporučené připevňování tašek příchytkami k lati každé třetí tašky diagonálně. Přichytávat nebo připevňovat do latě např. pomocí vrutů je potřeba také okrajové tašky.
Jaký plech na střechu
Hliníkový plech
V posledních letech je používaný zejména na pokrývání a oplechování střech. Výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost, dobrá tvarovatelnost, vynikající odolnost vůči korozi a vysoká životnost.
Čím zalepit střechu
V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.
Jak dlouho trvá nová střecha
Jak dlouho trvá stavba nové střechy Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.
Jak se pokládá střecha
(ochrana před větrem)
Keramické tašky kotvíme na štítech (každá krajní taška), na nárožích a úžlabích. Při sklonu nad 45 ° třeba připevnit každou třetí tašku a při sklonu nad 60° každou tašku v ploše. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Častou chybou je upevnění tašek v úžlabí a nároží nevhodným způsobem (např.
Jak chodit po taškách
Chůze po střeše
Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!
Proč se dávají kontralatě
Odvětrání střešního pláště
Vlhkost, která se dostane do vzduchové mezery ve střeše, je odváděna větrací mezerou pod taškami a větracími taškami mimo střešní plášť. Pro vytvoření větrací mezery pod taškami je používána tzv. kontralať o výšce min 4 cm.
Čím zakrýt palubky
U novějšího způsobu se palubky upevňují speciálními příchytkami, které „neviditelně“ přichycují palubky na pero a drážku k podkladovým latím. Poslední palubku zúžíme tak, aby mezi ní a stěnou vznikla mezera asi 6 mm. Pokud mezeru nevytvoříme, mohl by se obklad nabýváním dřeva zbortit.
Kdy natírat palubky
Na co při montáži palubek nezapomenout
Pokud plánujete palubky natřít bezbarvým voskem, můžete to udělat až po montáži. Jinak je ale potřeba palubky natírat ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů.
Čím obložit stěny
Běžně se používají sklo, kámen, dřevo, keramika a cihla, mezi atypické obklady patří třeba kovové plechy nebo plasty.