Kdy se dává Majka na krov?
Proč se dává Bříza na krov
„Opentlený stromeček připevňovaný na vrchol krovu před položením krytiny; je starým symbolem štěstí a ochrany domu a jeho obyvatel. Při glajše podává stavebník všem, kteří na stavbě pracovali, pohoštění.
Jak dlouho trvá střecha
Jak dlouho trvá stavba nové střechy Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.
Kdo stavi strechy
Klempíři, pokrývači a tesaři ovládají svá řemesla na na výbornou a postarají se, aby i vaše střecha byla perfektní. Firma Střechy Novák opravuje, rekonstruuje a staví „klasické“ i rovné střechy, a to pro rodinné domy i činžovní a bytové domy. Množství realizovaných zakázek svědčí o kvalitě provedené práce.
Co je to Glajcha
Glajcha je pojem, který se používá pro nejvyšší bod stavby ve chvíli, kdy je budova postavena až po střešní úroveň. Glajcha však může být i výraz pro stromeček či věnec, který se připevňuje na krov nebo na komín. V přeneseném významu však může glajcha označovat také dokončení hrubé stavby.
Čím zalepit střechu
V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.
Jak dlouho trva vymena střešní krytiny
To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.
Jaké jsou typy střech
Odpověď: Střechy se dělí na ploché a šikmé. Za plochou se označuje ta se sklonem do 10 stupňů, šikmá má sklon 10 až 45 stupňů, strmá pak větší než 45 stupňů. Šikmé se pak dále dělí podle tvaru na klasické sedlové střechy, střechy valbové, polovalbové, mansardové, stanové a pultové.
Co je nosná konstrukce střechy
Nosná střešní konstrukce – je ta část střechy, která přenáší zatížení ze střešního pláště (stálé nebo nahodilé) do ostatních nosných částí domu a může plnit i funkci nosné vrstvy střešního pláště. Střešní plášť – je část střechy bez nosné střešní konstrukce, která chrání dům před vnějšími vlivy.
Co delat kdyz teče strechou
Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.
Jak zakrýt střechu
Potřebujete-li zakrýt právě nařezané dřevo nebo shrabané seno proti nepříznivým podmínkám, oceníte kvalitní plachtu. Ochranné plachty mají i celou řadu dalšího využití : Ty s většími rozměry mohou dočasně zakrýt střechu domu, zahradního domku nebo kůlny. Mají nesčetně využití na zahradě, dvorku, na chatě i chalupě.
Jak se davaji střešní latě
Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.
Jak rekonstruovat střechu
Co rekonstrukce střechy obnáší a jaký je postup Odstranění staré střešní krytiny a jiných částí střechy (často například i krovy). Oprava nosné konstrukce střechy, impregnace krovů a oprava komínu, pokud je to potřeba. Rekonstrukce střechy je většinou spojena i s výměnou tepelné izolace.
Kdo dělá střechu
Pokrývač samostatně pokládá a opravuje krytinu střech a střešních konstrukcí. Osazuje střešní okna a provádí pojistné hydroizolační vrstvy pod krytinou. Dopravuje materiál, řeže a upevňuje krytinu a izolační materiály, fixuje spoje, okraje a podpory. Pokrývá tvarové štíty, zdiva vikýřů, bran apod.
Kdo staví střechu
Střechy staví, opravují a rekonstruují. Klempíři, pokrývači a tesaři ovládají svá řemesla na na výbornou a postarají se, aby i vaše střecha byla perfektní.
Jak se opravuje střecha
Bitumenový tmel není samospásné řešení a používá se hlavně na provizorní opravy poškozené střechy. Je-li to možné, děravý střešní díl můžete vyměnit. Tmel se kromě nouzových oprav střechy hodí také na tmelení střešních lišt nebo okapů.
Jak dlouhé hřebíky do střešních latí
Kotevní hloubka hřebíků v pevném podkladu by měla být 2/3 délky hřebíku. Při tloušťce latě 40 mm je kotevní hloubka 80 mm (40 mm v kontralati a 40 mm v krokvi). Délka hřebíku by měla být 120 mm. Běžně se používají hřebíky délky 100 mm.
Jak daleko od sebe kontralatě
Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm. Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.
Kdy vyměnit střechu
Jak poznat, že bychom měli stávající střechu vyměnit Určitě to bude v momentě, jakmile nebude plnit svoji funkci. Tedy pokud do střechy "zatéká“ a tím se poškozuje střešní konstrukce. Dalším důvodem může být ukončená životnost střechy.
Jak zpevnit střechu
Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Co je to střecha
Střecha je stavební konstrukce, která ukončuje stavbu shora a chrání ji proti povětrnostním vlivům. Též odvádí vodu a brání jí v nahromadění. Skládá se z nosné konstrukce (např. krov) a střešní krytiny.
Jak se dělá střecha
Každá střecha (plochá i šikmá) se skládá z konstrukce a tepelné izolace (plochá střecha a střecha, pod kterou bude podkrovní byt i hydroizolace). Šikmá střecha se pak od střechy ploché ještě liší položenou střešní krytinou, lidově řečeno taškami, ovšem lze použít i díly trapézového plechu a známe už i krytiny plastové.
Jak zpevnit krov
Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.
Jak spojit střešní latě
Střešní latě se běžně prodávají v délkách 4 a 5 metrů a pokládají se přes několik krokvových polí. Staticky potom fungují jako spojitý nosník (musí být uloženy aspoň na 3 podporách), což zmenšuje jejich průhyb. Volný přesah latí přes krokve (např. ve štítu) může být max.
Jak srovnat střechu
Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.
Proč se dávají kontralatě
Odvětrání střešního pláště
Vlhkost, která se dostane do vzduchové mezery ve střeše, je odváděna větrací mezerou pod taškami a větracími taškami mimo střešní plášť. Pro vytvoření větrací mezery pod taškami je používána tzv. kontralať o výšce min 4 cm.