Jak zpevnit krov?

Jak zpevnit krov?

Jak vyrovnat krov

Z konstrukčního hlediska samozřejmě není možné jakýkoli prvek starého krovu odstranit bez rovnocenné náhrady. Poškozené prvky tedy opravíme, ty dožilé vyměníme za nové, konstrukce případně zpevníme dodatečnou vazbou a pokud chceme měnit i střešní krytinu, a je to třeba, musíme jednoznačně vyměnit původní latě za nové.

Jak poznat špatný krov

Zpuchření střešního krovu může způsobit i napadení plísní nebo houbou. V tomto případě se projevují různé symptomy, ale dají se zpravidla snadno objevit. Dřevo trouchniví a vykazuje na povrchu zřetelné zbarvení nebo porost. V každém případě platí: Při sebemenších znacích poškození musí trámoví přezkoumat odborník.

Jak Zavětrovat krov

Krov je kombinací konstrukcí hambalku a stojaté stolice – vaznic se sloupky, které však nejsou zavětrovány pásky (šikmými vzpěrami) v plných vazbách. To je první známka, že krov může být ve větru nestabilní. Krov je možné zavětrovat ještě tzv. ondřejskými kříži, které byly znalcem nalezeny na starší části objektu.

Jak vymenit krokev

V případě zatékání nahnilou část krokve odstraníme a nahradíme dřevěnou protézou nebo celou krokev vyměníme. Před výměnou krokve je potřeba v místě napadené krokve odstranit krytinu a odříznout latě nad středem sousedních krokví. Tyto latě po umístění a přibití nové krokve vrátíme zpět na původní místo.

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak na krokve

Šířka krokve se rozdělí na tři díly a pomocí úhelnice se doplní šířka čepu. Ostřih se sesadí ještě na šabloně dohromady, vyvrtá se v něm otvor a zarazí se kolík. Potom se na krokve narýsují sedla pozednic a vaznic a průsečíky kleštin. Při taškové krytině narýsujeme na vrchní hranu krokví rozdělení latí.

Jak ošetřit krov

Na ošetření krovu se používají přípravky renomované německé společnosti REMMERS. Dřevěné části nejprve důkladně očistíme a následně aplikujeme technologii tlakovým postřikem umožňující aplikaci do hůře přístupných míst (trhliny na povrchu trámu, štěrbiny mezi trámy). Realizace je rychlá a dlouhodobá.

Jak dlouho vydrží krovy

Pokud do střechy nezatékalo, prvky konstrukce nejsou shnilé ani napadené organismy a prvotní kontrola neukázala žádné porušení, stačí ve většině případů pouze vyměnit latě a může nám krov sloužit ještě spoustu let. Není potřeba měnit starý krov za nový jen proto že je starý, popraskaný, zašedlý nebo křivý.

Jak spojit krovy

Kladou se diagonálně po třetinových vzdálenostech. U namáhaných trámů nahrazujeme dřevěné kolíky ocelovými svorníky a spoje zesilujeme ještě kovovými spojkami (svorníky ze seschlého dřeva nevypadnou a dají se dodatečně dotáhnout).

Jak se opravuje střecha

Bitumenový tmel není samospásné řešení a používá se hlavně na provizorní opravy poškozené střechy. Je-li to možné, děravý střešní díl můžete vyměnit. Tmel se kromě nouzových oprav střechy hodí také na tmelení střešních lišt nebo okapů.

Jak se davaji střešní latě

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Jak davat střešní latě

Při kalkulaci vzdálenosti střešních latí v jednotlivých kategoriích je třeba kalkulovat vzdálenost okapové latě 33 cm a vzdálenost hřebenové latě 5 cm v závislosti na sklonu střechy. Ke krycí délce je třeba připočítat i nárůst délky vyplývající z rozměrů střešní kontralatě.

Jak daleko krovy od sebe

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm. Nesmí zatěžovat římsu, proto je mezi těmito dvěma prvky mezera 20 mm. Maximální délka krokve od středové vaznice směrem ke hřebeni bez vrcholové vaznice je 2,5 m.

Čím natřít podbití

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo!

Čím natřít střešní latě

Pro dřevěné konstrukce jako okna, venkovní dveře, ale také střešní prvky anebo přístřešky pro auta je určen impregnační nátěr Xyladecor Xylamon HP (High protection). Je to konzervační kapalný přípravek na ochranu dřeva proti hnilobě způsobené houbou basisiomycetes a proti modrání dřeva.

Jak zpevnit trámy

Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky. A svorníky lze použít i u uhnilých tesařských spojů – svorník takový spoj nahradí.

Jak dlouho trvá střecha

Jak dlouho trvá stavba nové střechy Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak prodloužit krov

Pokud je v pořádku krov, měli bychom se zaměřit na střešní krytinu (pokud je třeba, vyměníme vadné a poškozené prvky, podmázneme hřebenáče a podobně) a klempířeské prvky (oplechování střechy a prostupů, izolace střešních oken, okapy).

Jak utěsnit střechu

Na střechu a do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Často se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely.

Jak zvednout střechu

1. Zvednout jednu stranu postupně v místech kde jsou spájané pozednice, dozdít radu cihel, nechat vyschnout položit, dozdít druhou stranu. 2. Zvednout celu kontrukci střechy najednou a dozdít to naraz.

Jak dlouho trvá udělat střechu

To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.

Čím přibít střešní latě

Každá lať se k podpoře připevňuje 1 hřebíkem. Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.

Jaké latě na střechu

Jaké rozměry a rozteče použít při laťování střechy

Tloušťka kontralatě pak určuje velikost vzduchové vrstvy, nejmenší doporučená tloušťka kontralatí činí 40 mm, při sklonu střechy menším než 25 ° se pak můžete setkat i s doporučením na tloušťku latě 60 mm.

Jak upevnit Pozednici

Pozednici můžete usadit na již zabetonované závitové tyče (například 14 milimetrů) s matkou a odstupem 0,5 metru. Pozednici můžete také ukotvit do věnce ukotvit chemicky, a to 12milimetrovou závitovou tyčí. Chemická kotva je navíc dle stavebníků nejlepší volbou, protože udrží mnohem více, než od ní očekáváte.

Jak upevnit krokve

Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř. ke sloupkům, přitáhneme svorníky.