Kdy se dělá podbití střechy?
Jak Podbít střechu palubkami
Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu.
Archiv
Jaké palubky na podbití střechy
pro podbití střech volte palubky o síle 15 mm. pro venkovní obklady volte palubky o síle 19 mm.
Jaké dřevo na podbití střechy
Pro podbití střech s přesahem můžeme volit z těchto materiálů: OSB desky – podbití střech OSB deskami je v dnešní době na vzestupu. OSB desky se na podbití montují několika způsoby. Na dřevěné konstrukce, přímo na vazníky nebo také na rastry pro sádrokartony.
Jaký má být přesah střechy
Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.
Co použít na podbití střechy
Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.
Jak udělat podhled z palubek
Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.
Jakou OSB desku na podbití střechy
Jako příklad uveďme značkové desky Kronospan (Superfinish ECO), Egger (EUROSTRAND a Sterling (kalibrované broušením). Používají se pro své dobré izolační vlastnosti a dobrou požární odolnost například jako záklop střech anebo k opláštění rámových konstrukcí, kde se využívá zároveň i jejich pevnost a tuhost.
Jak udělat přesah střechy
U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev. Ovšem příhradové vazníky se ukládají obvykle přímo na věnec bez pozednice. Přesah se tedy vytvoří pomocí štítového žebříku, který je položen na krajní vazníky a štítovou zeď.
Jak daleko od sebe krokve
Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.
Jaká prkna na střechu
Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.
Jaké hřebíky do palubek
Kolářské hřebíky mají malou hlavičku, někdy bývají označovány jako vágnerky. Jsou určeny pro přibíjení palubek a podlahovek do pera. Pokud použijete důlčík, schovají se kolářské hřebíky zcela do dřeva.
Čím natřít palubky v podkroví
Ošetřujeme palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.
Jak na strechu z OSB desek
Pro rychlost pokládky jsou OSB desky často používány jako bednění střech. Také v tomto případě pro výběr tloušťky platí nutnost zohlednění osové vzdálenosti krokví (podpor), zatížení a sklonu střechy. Orientačně pro rozpon 600 mm postačí minimální tloušťka 12 mm, pro 800 mm tloušťka 15 mm a pro 1 000 mm tloušťka 18 mm.
Jak zvětšit přesah střechy
Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.
Jak udělat podhled střechy
Podbití vazníkové střechy se řeší přimontováním napenetrovaných OSB desek přímo na vazníky, PUR pěnou se přilepí extrudovaný polystyren, který se přichytí hmoždinkami s talířkem a natáhne se perlinka s omítkou. U vaznicové střechy přiděláváme OSB desky již k zateplené fasádě.
Jak dávat latě na střechu
Střešní latě se běžně prodávají v délkách 4 a 5 metrů a pokládají se přes několik krokvových polí. Staticky potom fungují jako spojitý nosník (musí být uloženy aspoň na 3 podporách), což zmenšuje jejich průhyb. Volný přesah latí přes krokve (např. ve štítu) může být max.
Co dát na střechu pergoly
Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.
Jak se dělá podbití střechy
Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.
Jaké hřebíky na bednění střechy
Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.
Jak obložit stěnu palubkami
Obkladové palubky připevňujeme na rošt z dřevěných latí. Tento rošt vytvoříme tedy jako první. Na místo instalace (stěna, strop) připevníme latě odpovídajícího rozměru. Dle pravidla, že hřebíky nebo vruty mají být 3× delší než kotvený materiál, by měly mít latě rozměry minimálně 20 × 30 mm.
Jak dlouhé hřebíky do střešních latí
Kotevní hloubka hřebíků v pevném podkladu by měla být 2/3 délky hřebíku. Při tloušťce latě 40 mm je kotevní hloubka 80 mm (40 mm v kontralati a 40 mm v krokvi). Délka hřebíku by měla být 120 mm. Běžně se používají hřebíky délky 100 mm.
Kdy natírat palubky
Na co při montáži palubek nezapomenout
Pokud plánujete palubky natřít bezbarvým voskem, můžete to udělat až po montáži. Jinak je ale potřeba palubky natírat ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů.
Jak nabarvit palubky
Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.
Jakou tloušťka OSB desky na střechu
Pro záklop se proto nejčastěji používají dostatečně vyzrálá prkna nebo OSB desky o tloušťce alespoň 22 mm (přesná tloušťka záleží na sklonu střechy, roztečí krokví a sněhové oblasti a nikdy by neměla být menší než 15 mm).
Jak dlouho trvá udělat střechu
To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí.