Kdo zavedl EET v ČR?
Kdo zavedl EET
10. února 2016 se vládě Bohuslava Sobotky na jednání sněmovny podařilo schválit EET, prosadilo se také snížení DPH u stravovacích služeb z 21 na 15 %. Od listopadu 2016 fungoval dobrovolný režim EET, kdy se podnikatelé mohli dobrovolně rozhodnout posílat data tržeb, aby si otestovali svou připravenost. Od 1.
Kdo je povinen mít EET
Povinnost EET začala v roce 2016 platit pro první skupinu podnikatelů, tedy pro restaurace a ubytovací zařízení, od roku 2017 pak byla EET povinná i pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Archiv
Proč bylo zrušeno EET
Zákon teď míří k podpisu prezidenta republiky. „V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun.
Kdy bylo zrušeno EET
112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Kde ve světě funguje EET
EET funguje v 17 zemích Evropské unie (v Polsku, na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku, v Německu, v Itálii, ve Slovinsku, v Belgii, v Litvě, v Lotyšsku, na Maltě, ve Švédsku, v Rumunsku, v Bulharsku, v Řecku, na Kypru, v Chorvatsku). Každá země si však upravuje pravidla podle sebe.
Co to znamená EET
odklad elektronické evidence tržeb na 1.1.2023
Vláda dnes na návrh Ministerstva financí schválila odklad všech čtyř fází elektronické evidence tržeb na 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří budou chtít své tržby elektronicky evidovat dobrovolně, tak budou moci činit i nadále.
Kdo spadá do EET
Spadáte do EET EET se týká všech, kteří přijímají platby v hotovosti, ať už provozujete maloobchod nebo velkoobchod, ubytování nebo stravovací zařízení. Nevyhnou se mu ani stánkaři na akcích a tržištích. Do EET musíte zahrnout všechny hotovostní příjmy stejně jako šeky a stravenky.
Jak zalozit EET
Po přihlášení do webové aplikace Elektronická evidence tržeb, která je dostupná na portálu MOJE daně, klikněte nahoře v menu na záložku PROVOZOVNY, dále klikněte na tlačítko + NOVÁ PROVOZOVNA. Na zobrazené stránce vyplňte informace o provozovně (dle skutečnosti), např. název, převažující činnost, typ provozovny, apod.
Jak obejít EET
Někteří hospodští zkoušejí elektronickou evidenci tržeb obejít novým trikem: předkládají hostům účtenky „na nečisto“. Když se host nepřihlásí o plnohodnotnou účtenku, hospodský tržbu před finanční správou zatají.
Jak odpojit EET
Obrázkový postup, jak dočasně vypnout režim EET v Dotykačce najdete v online uživatelské příručce: https://manual.dotykacka.cz/vypnuti-eet.html. 1.1.2023, kdy dojde k vypnutí státní infrastruktury pro evidenci tržeb, bude režim EET v Dotykačce vypnut automaticky.
Jak je to s EET
112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Jak evidovat účtenky
Způsoby evidence tržeb
Evidence tržeb probíhá především elektronicky, a to v tzv. „běžném režimu“. Evidence tržeb v běžném režimu funguje tak, že je poplatník povinen odeslat datovou zprávu na společné technické zařízení správce daně a vystavit účtenku zákazníkovi nejpozději v okamžiku přijetí evidované tržby.
Co musí obsahovat účtenka 2023
EET účtenka musí obsahovat:fiskální identifikační kód (nebo podpisový kód pokladny, pokud zrovna nejde internet)bezpečnostní kód poplatníka.označení provozovny, v níž je tržba uskutečněna.označení pokladního zařízení, na němž je tržba evidována.pořadové číslo účtenky.
Co a jakým zpusobem se musí v prodejne evidovat
Zákon o evidenci tržeb neupravuje formát ani způsob předání účtenky zákazníkovi a tudíž prodávající může vystavit účtenku i elektronicky (bez tisku a předat jí zákazníkovi např. prostřednictvím e-mailu, MMS, přes bluetooh). Přesto však bude nejčastěji docházet k předávání tištěných účtenek.
Jak ukončit EET
Na stránce Přehled aktuálních provozoven klikněte v tabulce Seznam provozoven na příslušnou provozovnu. Po kliknutí na příslušnou provozovnu, klikněte na zobrazené stránce Detail provozovny na tlačítko ZRUŠIT PROVOZOVNU.. Ve vyskakovacím okně potvrďte zrušení provozovny kliknutím na OK.
Co musí mít účtenka
Prodejní doklad musí obsahovat:označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením,identifikační číslo osoby (bylo-li přiděleno),datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby,druh zboží nebo služby,cenu, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.
Kdy musím vydat účtenku
Od 1. ledna 2023 se spolu s ukončením systému EET zrušila evidenční povinnost, tj. povinnost zasílat údaje o tržbách správci daně a vystavovat účtenky ve smyslu zákona o evidenci tržeb. Do konce roku 2022 musela mít vystavená účtenka povinné náležitosti a všechny tržby musely být evidovány v systému EET.
Co má být na paragonu
Doklad musí obsahovat:datum uskutečnění prodeje.označení či popis zbožíjeho kupní cenu.identifikační údaje prodávajícího (jméno a příjmení živnostníka, nebo název prodávajícího, jde-li o obchodní společnost)identifikační číslo (IČ)jeho sídlo.údaj o tom, že prodávané zboží je použité
Jak odpojit pokladnu od EET
Jak vypnout EET u pokladen Doporučujeme tedy vypnutí EET u vašich pokladen. U dotykových pokladen je vypnutí jednodušší. Jelikož se jedná o „počítačovou“ pokladnu, je technik schopen se k této pokladně připojit na dálku a nastavit pokladnu tak, aby EET nebylo aktivní.
Kdy stačí paragon
V případě, že se jedná o doklad k platbě nepřesahující 10 000 Kč, může podnikatel vystavit tzv. zjednodušený doklad (paragon daňový doklad). Pokud tuto částku přesáhne, vystavuje se běžný daňový doklad se všemi náležitostmi (faktura).
Co vše musí být na účtence
Prodejní doklad musí obsahovat:označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením,identifikační číslo osoby (bylo-li přiděleno),datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby,druh zboží nebo služby,cenu, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.
Kdo má povinnost vystavit fakturu
Účtenka podle Živnostenského zákona. Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno (§ 31 odst.
Jaké náležitosti má mít účtenka
Jaké údaje musí obsahovat účtenka EET
označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna: číselné označení provozovny vám vygeneruje daňový portál. označení pokladního zařízení: číslo pokladny, která tržbu zaevidovala, si určíte sami. Každá pokladna musí mít své vlastní.
Jak vystavit fakturu bez Osvč
Příležitostný příjem
Pokud nedisponujete živnostenským oprávněním, můžete i tak v určitých případech vystavovat faktury. Jedná se o tzv. příležitostný příjem, který nesmí překročit hranici 30 000 Kč za kalendářní rok. Tato částka se nemusí uvádět do daňového přiznání, jelikož nepodléhá zdanění.
Kdy nemusím vystavit fakturu
Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty. Záleží, co nastalo dříve.