Proč bylo zrušeno EET?
Proč se zrušila EET
Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic si stát zrušením EET mimo jiné odřízne potenciální nástroj pro snadnou alokaci dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb.
Archiv
Kdy skončí EET
V nejbližších dnech bude ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.
Kdo zavedl EET v ČR
února 2016 se vládě Bohuslava Sobotky na jednání sněmovny podařilo schválit EET, prosadilo se také snížení DPH u stravovacích služeb z 21 na 15 %. Od listopadu 2016 fungoval dobrovolný režim EET, kdy se podnikatelé mohli dobrovolně rozhodnout posílat data tržeb, aby si otestovali svou připravenost.
Jak odpojit EET
Obrázkový postup, jak dočasně vypnout režim EET v Dotykačce najdete v online uživatelské příručce: https://manual.dotykacka.cz/vypnuti-eet.html. 1.1.2023, kdy dojde k vypnutí státní infrastruktury pro evidenci tržeb, bude režim EET v Dotykačce vypnut automaticky.
Jak je to s EET
112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Co to znamená EET
Elektronická evidence tržeb, známá také pod zkratkou EET, je povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby z fyzického prodeje. Její první fáze byla spuštěna 1. prosince 2016.
V jakých zemích je EET
Již dříve byla elektronická evidence tržeb zavedena v dalších zemích: v roce 2013 v Chorvatsku, v roce 2015 v Maďarsku a ve Slovinsku a od roku 2019 je online evidence tržeb povinná také na Slovensku. K roku 2020 fungovalo EET v 17 zemích Evropské unie. Evidenci zrušila česká vláda ke konci roku 2022.
Kdy začalo platit EET
Elektronická evidence tržeb, známá také pod zkratkou EET, je povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby z fyzického prodeje. Její první fáze byla spuštěna 1. prosince 2016.
Co a jakým zpusobem se musí v prodejne evidovat
Zákon o evidenci tržeb neupravuje formát ani způsob předání účtenky zákazníkovi a tudíž prodávající může vystavit účtenku i elektronicky (bez tisku a předat jí zákazníkovi např. prostřednictvím e-mailu, MMS, přes bluetooh). Přesto však bude nejčastěji docházet k předávání tištěných účtenek.
Jak vystavit účtenku
EET účtenka musí obsahovat:fiskální identifikační kód (nebo podpisový kód pokladny, pokud zrovna nejde internet)bezpečnostní kód poplatníka.označení provozovny, v níž je tržba uskutečněna.označení pokladního zařízení, na němž je tržba evidována.pořadové číslo účtenky.
Jak evidovat tržby
Způsoby evidence tržeb
Evidence tržeb probíhá především elektronicky, a to v tzv. „běžném režimu“. Evidence tržeb v běžném režimu funguje tak, že je poplatník povinen odeslat datovou zprávu na společné technické zařízení správce daně a vystavit účtenku zákazníkovi nejpozději v okamžiku přijetí evidované tržby.
Jak vypadá EET účtenka
Jaké údaje musí obsahovat účtenka EET
označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna: číselné označení provozovny vám vygeneruje daňový portál. označení pokladního zařízení: číslo pokladny, která tržbu zaevidovala, si určíte sami. Každá pokladna musí mít své vlastní.
Kdo spadá do EET
Spadáte do EET EET se týká všech, kteří přijímají platby v hotovosti, ať už provozujete maloobchod nebo velkoobchod, ubytování nebo stravovací zařízení. Nevyhnou se mu ani stánkaři na akcích a tržištích. Do EET musíte zahrnout všechny hotovostní příjmy stejně jako šeky a stravenky.
Kdo je povinen mít EET
Povinnost EET začala v roce 2016 platit pro první skupinu podnikatelů, tedy pro restaurace a ubytovací zařízení, od roku 2017 pak byla EET povinná i pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Kdy stačí paragon
V případě, že se jedná o doklad k platbě nepřesahující 10 000 Kč, může podnikatel vystavit tzv. zjednodušený doklad (paragon daňový doklad). Pokud tuto částku přesáhne, vystavuje se běžný daňový doklad se všemi náležitostmi (faktura).
Jaký je rozdíl mezi tržbou a obratem
Tržby. = souhrn finančních prostředků přijatých za prodané zboží nebo poskytnuté služby v příslušném časovém období. Na rozdíl od obratu zahrnuje i platby, které byly později vráceny.
Co je to Fík kód
Jedinečný kód účtenky, který obdržíte od finanční správy, jakmile zadáte tržbu do své pokladny (do 2 sekund). V případě výpadku spojení tisknete na účtenku místo něj podpisový kód poplatníka (PKP).
Kdy musím vydat účtenku
Od 1. ledna 2023 se spolu s ukončením systému EET zrušila evidenční povinnost, tj. povinnost zasílat údaje o tržbách správci daně a vystavovat účtenky ve smyslu zákona o evidenci tržeb. Do konce roku 2022 musela mít vystavená účtenka povinné náležitosti a všechny tržby musely být evidovány v systému EET.
Co má být na paragonu
Musí obsahovat tyto náležitosti:označení prodávajícího: název firmy nebo jméno fyzické osoby, popř.DIČ prodávajícího,evidenční číslo dokladu,rozsah (pokud je znám) a předmět plnění – tj.datum vystavení faktury,v případě, že se liší od data vystavení, uvádějte i datum uskutečnění zdanitelného plnění – tj.
Kdo má povinnost vystavit fakturu
Účtenka podle Živnostenského zákona. Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno (§ 31 odst.
Co to je zisk
Zisk je rozdíl mezi výnosy a náklady, tedy mezi tím co jste získali např. prodejem zboží a tím, co jste do výroby museli vložit. Firma či jedinec, kteří tvoří zisk, jsou pro společnost ekonomicky prospěšní a kromě již zmíněného hlavního cíle podnikání je tvorba zisku jedním ze základních kamenů kapitalismu.
Co to je hrubý zisk
Celkový zisk před odpočtem daní, provozních výdajů, odpisů, úroků, zisku z finančních operací.
Jaké náležitosti má mít účtenka
Kromě výše uvedených musí tedy účtenka obsahovat:fiskální identifikační kód (FIK),označení provozovny a pokladního zařízení,pořadové číslo účtenky,bezpečnostní kód poplatníka (BKP),informaci, zda byla tržba evidována v běžném nebo zjednodušeném režimu.
Jak má vypadat účtenka
EET účtenka musí obsahovat:fiskální identifikační kód (nebo podpisový kód pokladny, pokud zrovna nejde internet)bezpečnostní kód poplatníka.označení provozovny, v níž je tržba uskutečněna.označení pokladního zařízení, na němž je tržba evidována.pořadové číslo účtenky.
Kdo je příjemce na faktuře
Kdo je příjemcem na faktuře
Jedná se o osobu odpovědnou za přijetí daného zboží nebo služby, ale její údaje nemusí být na dokladu uvedeny, proto není z hlediska zdanění považován za účastníka transakce. Na faktuře je však dobré uvést údaje o příjemci, zvláště pokud jde o někoho jiného než kupujícího.