Jak zahustit jablečná povidla?

Jak zahustit jablečná povidla?

Jak zahustit povidlovou náplň

Pokud jsou povidla řidší a mají být náplní kynutých balených buchet, dají se naopak zahustit. Nejlépe strouhaným perníkem, který povidla zároveň provoní.

Jak zahustit hruskova povidla

Hrušková povidla smícháme s citronovou šťávou, špetkou citronové kůry a zahustíme je strouhanými perníčky. Upečené hrušky opravdu pomelte mlýnkem.

Jak se dělají jablečná povidla

Jablka pokrájíme na kousky, podlijeme troškou vody (0,5 dcl), pokapeme citronovou šťávou a necháme je rozdusit na malém plameni (můžeme i rozpéct) se špetkou nastrouhané citronové kůry. Během dušení mícháme, aby se nám nepřipálila. Když jsou jablka rozdušená, přidáme cukry, skořici a vše dohromady provaříme.

Co s řídkými povidly

Čím zahustit povidla před použitím

Před použitím je možné povidla upravit – rozmíchat je, mírně zředit či zahustit, dochutit rumem, cukrem, kořením. Ideální k zahuštění již hotových povidel je perník na strouhání, klidně i rumové perníčky. V případě nouze lze použít i piškoty, keksy. Někdo používá i strouhanku.
Archiv

Jak na povidla aby nevytekla

Povidla znovu vyndat ze sklenic a povařit, aby se odpařila přebytečná voda. Pak je nechat zchladnout. Babička mívala povidla někdy tak tuhá, že z nich do koláčů odkrajovala kousky lžičkou nebo nožem. Při pečení se sice rozpekly, ale netekly.

Jak na ztvrdlá povidla

Chcete-li, aby byla povidla řidší, povařte je s trochou vody, sklenkou rumu, skořicí a hřebíčkem.

Jak dlouho se vaří jablečná povidla

Jablka v hrnci podlijeme vodou a za občasného zamíchání rozvaříme. Pak přidáme ocet a cukr a vaříme do husté kaše asi 30 minut. Hotová povidla nalijeme do vyhřátých sklenic, očistíme jim hrdla, uzavřeme víčkem a při 80 °C sterilujeme 15 minut.

Jak udělat přesnídávku z jablek

Jablka očistíme, oloupeme a nakrájíme nebo nastrouháme. Připravená jablka vložíme s cukrem do hrnce, zalijeme 1 litrem vody a zcela rozvaříme. V troše vody rozmícháme pudinkový prášek, zavaříme do jablečné hmoty a pořádně promícháme. Necháme přejít varem, rozmixujeme a nalijeme do čistých skleniček.

Jak se ředí povidla

Chcete-li, aby byla povidla řidší, povařte je s trochou vody, sklenkou rumu, skořicí a hřebíčkem.

Jak poznat že jsou povidla hotová

Švestková povidla jsou hotová, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá. Pokud by se nám zdála povidla kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale až těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá, necháme pak ještě tři až pět minut provařit.

Jak se dělají povidla

Postup1 Švestky očistěte a zbavte pecek. Rozmixujte v mixéru a promíchejte s odměřeným cukrem a octem.2 Odstáté švestky dejte do pekáče a vložte do trouby rozehřáté na 230 °C. Nechte péct asi 30 minut.3 Horká povidla plňte do sterilovaných skleniček. Zakápněte trochou rumu a uzavřete.

Jak využít povidla

Jako náplň slouží povidla například v tvarohových taštičkách, trojhráncích či koblihách. Povidla se již dostala i do moderních receptů ze zahraničí. Vyzkoušet můžete například brownie s povidly či povidlové muffiny.

Jak naředit švestková povidla

Povidla plníme horká do horkých suchých sterilizovaných sklenic. Před použitím je naředíme trochou vody a lehce provaříme. Pro chuť přidáme mleté koření (skořici, badyán, hřebíček) a rum.

Jak rozvařit jablka

Jablka nasypeme do širokého hrnce a podlijeme vodou – stačí, když budou ponořená asi z jedné čtvrtiny. Na mírném ohni jablka dusíme asi 20 minut, pak odstavíme. Neměla by být zcela rozvařená. Následně jablka rozmixujeme ponorným mixérem na hustší kaši.

Jak dlouho vařit jablka na přesnídávku

Jablka oloupám, odstraním jadřince a dám vařit do hrnec s vodou. Vody nemusí být hodně (na 2 kg jablek dávám cca 300 ml vody). Vařím do změknutí jablíček, asi 20-30 minut. Vše rozmixuji do hladka tyčovým mixérem.

Jak zahustit přesnídávku

Pokud je přesnídávka příliš řídká, je možné ji zahustit kaší (může být instantní), nebo pudinkovým práškem.

Proč se dává do povidel ocet

Ocet pomůže tomu, aby se ti povidla při pečení v troubě nepřipálila. Ocet také "vyladí" chuť, barvu a částečně povidla konzervuje. Pokud můžeš, tak je ideální použít kvalitnější ocet, ale svoji službu výborně zastane i klasika.

Jak mají být hustá povidla

Povidla jsou dostatečně hustá, když z hmotnosti švestek zbyla třetina až čtvrtina. Když děláme povidla z přezrálých sladkých švestek, zkontrolujeme jejich chuť. Dle chuti přidáme asi 400 g Korunního cukru Krystal a ještě 30 minut povaříme.

Jak zahustit jablka

Jablečná náplň do koláčů

Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nastrouháme. Smícháme je podle chuti s cukrem, citronem a skořicí. Zahustíme strouhankou. Plníme do koláčů či buchet.

Jak rychle zpracovat jablka

Jablečnou nádivku si můžete udělat do zásoby a mít ji pořád rychle při ruce do závinů, palačinek nebo koláčů. Jablíčka oloupejte a na hrubém struhadle nastrouhejte. Napěchujte je do zavařovaček, zavíčkujte a sterilizujte cca 30 minut při 95°C. Až budete nádivku potřebovat, stačí ji jen nožem otevřít a použít.

Jak udělat domácí jablečnou přesnídávku

Jablka oloupeme, nakrájíme a vaříme podlité vodou ve velkém hrnci 30 minut do změknutí. Jablka poté rozmixujeme společně s javorovým sirupem a skořicí. TIP: Jablečnou přesnídávku si můžete vychutnat i samotnou, ale není od věci ji mít schovanou ve spíži nebo ledničce po celý rok.

Jak zahustit jablečné pyré

Nebo použít do buchet místo povidel – přidat cukr, skořici, zahustit pudinkovým práškem. nebo sníst jako přesnídávku – já si to míchám s jogurtem nebo tvarohem.

Jak uchovat Jablecnou přesnídávku

Pyré/přesnídávka

V lednici vám vydrží v čisté sklenici několik dnů, pokud ho chcete uchovat podobně jako marmelády, je potřeba ho sterilizovat, ať už v troubě nebo třeba v zavařovacím hrnci asi 20 minut. Pyré se dají jíst samotná, s jogurtem, můžete jimi ochutit kaši nebo lívanečky, fantazii se meze nekladou.

Jak vylepšit jablečný štrůdl

Štrúdl chutná skvěle s jablky i tvarohem

Jestli chcete jablečný štrúdl ještě vylepšit, může k jablíčkům přidat například rozinky, ať už přírodní nebo naložené v rumu, sušené brusinky, sušené višně, sekané mandle nebo vlašské či lískové ořechy. Chybět by neměla mletá skořice.

Co dát do štrůdlu

Nejlepší náplně do závinu

Tradičními náplněmi jsou maková, ořechová, tvarohová a jablečná. Vyzkoušejte i netradiční náplně z jiného druhu ovoce (v zimě můžete použít kompotované nebo mražené) nebo náplně naslano ze zeleniny, tofu a tempehu.