Kdo spadá do EET?
Kdo má povinnost vést EET
Povinnost EET začala v roce 2016 platit pro první skupinu podnikatelů, tedy pro restaurace a ubytovací zařízení, od roku 2017 pak byla EET povinná i pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od května 2020 měla být EET povinná i pro další podnikatele, konkrétně pro řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní či advokáty.
Na koho se vztahuje EET
Koho se EET týká Povinnost elektronicky evidovat tržby má každý, kdo při svých obchodech přijímá platby v hotovosti, různými šeky či stravenkami. EET se týká tedy nejen kamenných prodejen či e-shopů, ale hodí se i do stánků, nebo v pohostinství.
ArchivPodobné
Kdo zavedl EET
10. února 2016 se vládě Bohuslava Sobotky na jednání sněmovny podařilo schválit EET, prosadilo se také snížení DPH u stravovacích služeb z 21 na 15 %. Od listopadu 2016 fungoval dobrovolný režim EET, kdy se podnikatelé mohli dobrovolně rozhodnout posílat data tržeb, aby si otestovali svou připravenost. Od 1.
Co podléhá EET
Elektronické evidenci tržeb (dále jen „EET“) obecně podléhají tržby, které pocházejí z podnikatelské činnosti a zároveň byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby – například stravenkami. Naopak evidenci tržeb nepodléhají přímé převody z účtu na účet.
Kdo nemusí mít EET
Kdo nemusí mít EET
Často kladenou otázkou řady podnikatelů je ohledně jejich povinnosti vést EET. Obecně lze říci, že elektronickou evidenci tržeb nemusíte zřizovat, pokud nepřijímáte tržby v hotovosti, šekem, směnkou nebo bitcoiny.
Kdy skončí EET
V nejbližších dnech bude ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.
Kdy bylo zrušeno EET
112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční. Tato právní úprava již nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Jak funguje systém EET
Jak funguje EET v praxi Po dokončení nákupu pošle obchodník prostřednictvím pokladny (nebo chytrého telefonu, či tabletu) datovou zprávu o transakci finanční správě, následně obdrží potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí transakce.
Proč bylo zavedeno EET
Hlavní důvody pro zavedení evidence tržeb. Elektronická evidence tržeb je převratný systém, který má jeden hlavní cíl: narovnat podnikatelské prostředí v České republice. Zajišťuje, aby ti, kteří neplatí daně, neměli výhodu oproti poctivým živnostníkům a podnikatelům.
Proč bylo zrušeno EET
Zákon teď míří k podpisu prezidenta republiky. „V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun.
Jak to bude s EET
V nejbližších dnech bude ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon, kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a ruší další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.
Co to znamená EET
Elektronická evidence tržeb, známá také pod zkratkou EET, je povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby z fyzického prodeje. Její první fáze byla spuštěna 1. prosince 2016.
Jak odpojit EET
Obrázkový postup, jak dočasně vypnout režim EET v Dotykačce najdete v online uživatelské příručce: https://manual.dotykacka.cz/vypnuti-eet.html. 1.1.2023, kdy dojde k vypnutí státní infrastruktury pro evidenci tržeb, bude režim EET v Dotykačce vypnut automaticky.
V jakých zemích je EET
Již dříve byla elektronická evidence tržeb zavedena v dalších zemích: v roce 2013 v Chorvatsku, v roce 2015 v Maďarsku a ve Slovinsku a od roku 2019 je online evidence tržeb povinná také na Slovensku. K roku 2020 fungovalo EET v 17 zemích Evropské unie. Evidenci zrušila česká vláda ke konci roku 2022.
Kdy skončilo EET
Návrh Ministerstva financí na zrušení zákona o evidenci tržeb, který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023, dnes schválil Senát. To znamená, že se od příštího roku již nevrátí zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby, která byla od konce března 2020 do konce roku 2022 pozastavena v důsledku covidové pandemie.