Co dělat když nechce vzejít kvásek?
Jak dlouho se má nechat vzejít kvásek
Vlijeme do důlku v mouce (tedy mouku, kterou potřebujeme již na nějaký hotový recept.) A dáme do vyhřáté trouby 40-50°C, přikryjeme utěrkou, aby nešlo zbytečně na kvasnice ostré teplo, které trouba při sepnutí a vyhřátí vytváří. Nebo dáme mísu na nějaké teplé místo. Během patnácti minut by měl kvásek krásně vzejít.
Archiv
Jak nechat vzejít kvásek z droždí
Postup: Odlijeme část odměřené tekutiny (100-150 ml) a ohřejeme ji, musí být příjemně teplá, ne horká – kvasinky bychom mohli spařit, zabít. Necháme ho v teple vzejít, zvětšit objem – máme kvásek, který pak přimícháme k ostatním surovinám a tak vypracujeme kynuté těsto.
Co dělat když nevzejde kvásek
Jak připravit kvásek z čerstvého droždí
Promíchejte a nechte 5–10 minut odpočívat. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny. Pokud ani po dalších 10 minutách nevzejde, použijte nové kvasnice.
Jak nechat vzejít kvásek
I když vyšší teplota pomáhá nastartovat činnost kvasinek a urychlit kynutí, horké mléko by mohlo kvasinky usmrtit. 3. Nakonec kaši z droždí zalijte ohřátým mlékem, dobře promíchejte a směs nechte odpočinout asi 10 minut na nějakém teplém místě. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny.
Archiv
Jak urychlit kvásek
Používání teplých ingrediencí, jako jsou voda, mléko nebo vejce, může pomoci urychlit proces kynutí těsta. Když jsou ingredience teplé, aktivují se kvasinky, což způsobí rychlejší kynutí těsta. Pokud používáte studené ingredience, zkuste je nejprve ohřát na pokojovou teplotu.
Jak poznat špatný kvásek
2. Kvásek smrdí Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel.
Jak probudit kvásek
Probuzení
V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).
Jak omladit kvas
Pak je čas na omlazení. Vezme se jedna lžička kvásku a cca 5 dní jednou denně se nakrmí 100g mouky a 100g vody, vždy před nakrmením se znovu odebere většina a nechá se jen cca 50g, řádně promícháváme. Odebrané se může použít na kyselo, na lívance a jsou i další možnosti.
Jak pomoci testu kynout
Díky vlhkému a teplému prostředí těsto vykyne rychleji, než kdybyste ho nechali kynout na kuchyňské lince. Vlhkost uvnitř trouby zabrání vysychání těsta během kynutí. Mísu nemusíte zakrývat plastovou fólií ani kuchyňskou utěrkou.
Kdy je hotový kvásek
Ve svých receptech proto uvádím obvyklé rozmezí až 16 hodin – jasně, někdo má hotovo už za 8-9, ale jiný má kvas línější a vrcholí kolem 12 hodiny. Obvykle ale bude pěkně pracovat, přestože se někde něco zdrží.
Co s odebraným kváskem
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.
Jak zjistit jestli je kvas hotový
Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.
Kde nechat kynout
Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.
Jak aktivovat kvásek
Kvásek se krmí stejným způsobem, jako když ho aktivujeme v prvním kroku při pečení chleba. Pokud zrovna v týdnu nepečeme, vždy jedenkrát za týden od posledního krmení kvásek nakrmíme. Aby byl kvásek silný a zdravý, je třeba pro krmení dodržovat poměr 1:4:4 (tj. 5 g kvásku, 20 g mouky, 20 g vody).
Jak zastavit octové kvašení
Těsným uzavřením nádob se hledí omezit přístup vzduchu a tím především potlačit octové kvašení, kterým se tlumí normální průběh kvašení a snižuje výtěžek alkoholu.
Jak urychlit kvašení
Dodržujte teploty. V domě najděte místo, kde se teploty pohybují mezi 15 a 20 °C. Mějte na paměti, že pod teplotou 10 °C se proces kvašení zastavuje. Čím vyšší teplota, tím je kvašení rychlejší, podle zkušeností je ale výhodnější kvasit raději pomaleji, 15 °C je ideálních, teplota by měla být stálá.
Jak se dělá Omladek
v receptu z 500 g mouky bude omládek ze 100 g vlažné vody, 130 g mouky, všeho droždí a lžičky medu nebo sladěnky. Všechny suroviny na omládek spolu dobře promícháme do hladkého těstíčka, zakryjeme proti osychání a necháme 45-60 minut kynout.
Jak urychlit kynutí těsta
Proces kynutí těsta vyžaduje teplé a vlhké prostředí. Pokud je těsto příliš suché nebo chladné, kynutí může být pomalejší. Aby se těsto rychleji vykynulo, udržujte ho v teplém a vlhkém prostředí. Například jej můžete umístit do misky a pokrýt utěrkou, nebo do trouby při nízké teplotě.
Jak oživit žitný kvásek
1 balíček Žitného kvásku Dr. Oetker rozmícháme v trošce vody a necháme asi 0,5 h stát. Pak přidáme 2 lžíce žitné hladké mouky a stejné množství vody, které dobře promícháme ve sklenici, přiklopíme na volno víčkem a necháme při pokojové teplotě stát. Během té doby ho můžeme několikrát promíchat.
Jak poznat že je hotový kvas
Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká. Deka se začíná propadat. Je ji vhodné zachytit, než se propadne.
Jak Rozkvasit kvas
Rozmíchejte kvasinky v ohřáté vodě o teplotě 20-27° C. Doporučujeme stočit část kvasu nebo vína a vmíchat připravené kvasnice (rozmíchané v teplé vodě). Tuto směs nechejte dvě hodiny odstát, aby si kvasnice přivykly na alkohol a následně vmíchejte do zbylého kvasu.
Kdy je hotový kvas
Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny.
Jak nastartovat kvašení
Pro rozběh kvašení (k nastartování) je lepší vyšší teplota cca 20° C. Ze zkušeností je známo, že např. slivovice z kvasů, u kterých teplota nepřestoupila 10° C byla nejlepší (tzv. „studené vedení kvasu“).
Jak omladit droždí
Postup přípravy není nijak složitý. Platí pravidlo, že na přípravu omládku je třeba vzít 40% vlažné vody či mléka z receptu, 1 kostku čerstvého droždí, 1 až 2 lžičky sladového výtažku (podle množství mouky, z jakého budete péct) a 25% mouky z celkového odváženého množství.
Jak dlouho kyne Omladek
Omládek je řidší kvas z vody, mouky, droždí a sladového výtažku (sladěnka nebo sladovit). Je hustší (tužší) než poliš (polish). Doba kynutí je kratší, než u poliše (max. do 1 hodiny, ale spíše jen 35-45 minut).