Kdy je svaté přijímání?
Kdy jít ke svatému přijímání
Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).
Kdo může jít ke svatému přijímání
Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.
Co znamená první svaté přijímání
První svaté přijímání je křesťanský obřad, během kterého člověk poprvé přijímá eucharistii. Obvykle probíhá slavnostním způsobem; v pravoslavné a východní pravoslavné církvi, stejně jako ve východních katolických církvích, se první přijímání uděluje v souvislosti se křtem, a to i v případě křtu nemluvňat.
Co si Oblect na Svate prijimani
Stylizace pro obřad prvního svatého přijímání jsou především bílé, béžové a pastelové odstíny růžové, zelené nebo modré, které krásně podtrhují aktuální roční období. Vyhněte se černým outfitům – jsou sice elegantní, ale nehodí se k radostnému charakteru akce.
Jak často ke svátosti smíření
Důležité je vybrat si takového kněze, k němuž lze mít důvěru, který je dostupný a který má zkušenosti. Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.
Kdo zavedl přijímání pod obojí
Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".
Jak probíhá svaté přijímání
Obřad svatého přijímání začíná tím, že děti přinesou k oltáři chléb a víno. Kněz řekne úvod k eucharistii a děti po jednom v doprovodu příbuzného k němu přistupují, aby vkleče poprvé přijaly Tělo a Krev Ježíše Krista. Závěr obřadu patří zpívání písní chvály a požehnání.
Jak často se má chodit ke zpovědi
Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.
Jak správně přijímat na ruku
Podávání na ruku:
Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo“ a odpovídající odpoví: „Amen“. Poté mu kněz položí hostii na rozestřenou dlaň. Přijímající buď hned na místě uchopí hostii prsty pravé ruky (levák prsty levé ruky) a vloží si ji do úst, nebo poodstoupí krok stranou a tam postupuje stejně.
Co to je eucharistie
Eucharistie (řec. díkuvzdání) je křesťanský obřad, kterým se připomíná Poslední večeře Ježíše Krista před jeho ukřižováním. Podstatou obřadu je rituální konzumace chlebu a vína, ve kterých jsou dle víry křesťanů přítomny tělo a krev Krista. Pojmem eucharistie se také označuje tento chléb a víno.
Co Oblect miminku na Krest
I když je podstatným prvkem výbavy na křest, není zvykem ji oblékat, ale pouze přiložit k děťátku na peřinku. Vaše miminko zůstává většinou po celou dobu zavinuto do peřinky. Proto ho v ní můžete nechat oblečeno i v něčem pohodlnějším. Na trhu je dostupných spousta verzí slavnostnějších body, polodupaček a svetříků.
Jak se obléci na křtiny
Úplným standardem na křtiny jsou jednoduché šaty po kolena, se kterými se nedá nic zkazit. Určitě byste se měli vyvarovat krátkým šatům (takže na minišaty zapomeňte, nehodí se to). Pokud jste fanynkou dlouhých šatů, sahajících až po zem, klidně si je můžete obléci.
Co se říká u svaté zpovědi
Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.
Jak probíhá svátost smíření
Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.
Proč vzniklo husitství
Husitství, někdy také husitská revoluce (v marxistické historiografii též husitské revoluční hnutí), označuje nábožensky – a v jistých ohledech i národnostně, sociálně a politicky – motivované hnutí pozdního středověku, vzešlé z české reformace, jež usilovala o dalekosáhlou reformu církve.
Co je to přijímání pod obojí způsobou
Podobojí (též pod obojí, nebo „pod obojí způsobou“ – lat. sub utraque specie), označuje zpravidla přijímání eucharistie zároveň jak v podobě posvěcené hostie, těla Kristova, tak i v podobě posvěceného mešního vína z kalicha, krve Kristovy.
Co je to hostie
Hostie (z lat. hostia oběť, obětní zvíře) označuje v křesťanské tradici chléb připravený ke slavení eucharistie. Většina liturgií pak označuje hostii po proměnění jako „tělo Kristovo“, mezi jednotlivými křesťanskými církvemi nepanuje shoda ohledně způsobu přítomnosti Krista při slavení eucharistie.
Co je to biřmování
Svátost biřmování je svátost dovršení křtu.
Duch Svatý propůjčuje naší víře svou sílu a zápal. Čím více vrůstá křesťan do své víry, tím více zjišťuje, že musí svou víru chránit v nových a neočekávaných zatěžkávacích zkouškách, v nichž musí obstát. Nezřídka musí čelit otevřenému i skrytému pronásledování.
Jak probíhá svatá zpověď
Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.
Co to je mše svatá
Mše svatá, jinak nazývaná Eucharistie, Večeře Páně, Lámání chleba, Nejsvětější oběť nebo Litur- gie, je pro věřící křesťany středem a vrcholem společného vztahu k Bohu (modlitbou). Křesťané věří, že během tohoto obřadu se setkávají s Ježíšem v jeho slově a přijímají jeho tělo.
Co je to křest
V křesťanství V křesťanství je křest jednou ze svátostí a představuje očištění od hříchů a sjednocení věřícího s Kristem. Počátky křesťanské praxe křtít sahají k osobě Jana Křtitele, který podle Nového zákona pokřtil Ježíše v řece Jordánu. Slovo křest se v řečtině řekne βάπτισμα [baptisma], což znamená ponoření.
Co ke Krtinam pro kluka
Nejčastěji darované dárky ke křtinám jsou šperky, investiční mince, stříbrné předměty nebo vzpomínkové krabičky. Oblíbené jsou také předměty se jménem děťátka. Náramek s destičkou na vygravirování jména děťátka nebo data křtu patří mezi oblíbené šperky darované miminku nebo dítěti ke křtu.
Jak na křtiny
Na křest je nutné vzít s sebou rodný list dítěte, oddací list, případně potvrzení o církevním sňatku. Před samotným křtem už byste měli vědět, kdo půjde děťátku za kmotra. Role kmotra je velice důležitá, sám by měl být pokřtěný, případně biřmovaný.
Kdy lze pokřtít dítě
Pokud rodiče splňují podmínky pro křest svého potomka, tak v zásadě se dá říci, že hned jak je to možné. To znamená jakmile to dovolí zdravotní stav dítěte i maminky a dovolí to liturgická doba.
Co se nosi na křest
Úplným standardem na křtiny jsou jednoduché šaty po kolena, se kterými se nedá nic zkazit. Určitě byste se měli vyvarovat krátkým šatům (takže na minišaty zapomeňte, nehodí se to). Pokud jste fanynkou dlouhých šatů, sahajících až po zem, klidně si je můžete obléci.