Jaké máme soudy?
Jaké jsou druhy soudů
Soudní systém České republiky je tvořen Ústavním soudem České republiky a soustavou tzv. obecných soudů. Soustavu obecných soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské soudy a okresní soudy.
Jaké druhy soudů existují v ČR
Druhy soudůNejvyšší soud se sídlem v Brně,Nejvyšší správní soud.Vrchní soudy se sídlem v Praze a Olomouci,Krajské soudy (včetně Městského soudu v Praze),Okresní soudy (včetně Městského soudu v Brně a obvodních soudů v Praze),
Archiv
Jak zjistím co je pod spisovou značkou
Spisovou značku najdete na písemnostech, které jste od soudu obdrželi v souvislosti s řízením. Má čtyři části: 1) Číslo senátu (vždy číselný údaj). Pro věci zapsané v rejstříku EPR (elektronický platební rozkaz) není třeba číslo senátu vyplňovat.
Co je to soud prvního stupně
Soudy prvního stupně
Okresní soudy projednávají a rozhodují spory a jiné právní věci, které vyplývají z občanskoprávních, pracovních, rodinných a obchodních vztahů pokaždé, pokud zákon nestanovil pro projednání a rozhodování daných věcí a sporů věcnou příslušnost jiných soudů.
Jaký je nejvyšší soud v ČR
Soustavu soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské a okresní soudy. Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soudy mají sídlo v Brně, vrchní soudy pak v Praze a v Olomouci.
Kdy se můžu stát soudcem
(1) Soudcem nebo přísedícím může být ustanoven každý občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům, bezúhonný, jestliže jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude soudcovskou funkci řádně zastávat, v den ustanovení dosáhl věku 25 let a souhlasí se svým ustanovením za soudce nebo …
Jaké vzdělání musí mít soudce
věk nejméně 30 let. české vysokoškolské magisterské vzdělání v oblasti práva. složení justiční zkoušky. zkušenosti a morální vlastnosti dávající záruku, že bude funkce soudce řádně zastávána.
Jak zjistím kdy mám soud
Možnost informovat se rychle prostřednictvím stránky www.justice.cz/ mají účastníci občanskoprávních sporů, trestních věcí i dědických řízení. Infosoud je jednou z částí plánu eJustice. Tam mimo jiné patří i ePodatelna či insolvenční rejstřík, které už jsou v provozu.
Jak najít soudní jednání
Aplikace infoSoud je přístupná z portálu české justice www.justice.cz. Po zadání příslušného jednacího čísla získá účastník soudního řízení přehlednou informaci o stavu projednávání svého případu. K dispozici jsou pouze takové informace, které účastníkům umožní sledovat postup ve vyřizování věci.
Co řeší civilní soud
Pramenem procesním práva civilního řízení je Občanský soudní řád. Civilní řízení může rozhodovat například v otázkách rozvodu, ochrany osobnosti, majetkového vypořádání, dědictví nebo obchodních a smluvních vztahů.
Co nesmí soudce
Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.
Jakou školu musí mít soudce
– v den ustanovení dosáhl nejméně 30 let věku, – vystudoval práva na VŠ, – složil odbornou justiční zkoušku, – s ustanovením do funkce a s přidělením k soudu souhlasí.
Jaký je plat soudce
Základní platy soudců sahají od 100 100 Kč po 329 800 Kč hrubého měsíčně, navíc přičítáme paušální náhrady a případně naturálie.
Jak vyhledat usnesení soudů
Kde databázi nalezneme Tato databáze je dostupná na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti https://rozhodnuti.justice.cz/SoudniRozhodnuti a v současné době se jedná o verzi, která je postupně doplňována o rozhodnutí soudů a která by se v plně použitelnou mohla začít proměňovat již počátkem roku 2021.
Jak vyhledat rozsudek soudů
Ministerstvo spravedlnosti od 1. prosince 2020 zpřístupňuje novou databázi rozhodnutí okresních a krajských soudů na adrese https://rozhodnuti.justice.cz/soudnirozhodnuti. Resort tak učinil krok, po kterém odborná i laická veřejnost volá už řadu let. Databáze je prozatím v testovacím provozu.
Kde najdu rozhodnutí soudu
Řada soudů už značnou část svých rozsudků zveřejňuje nyní na webu https://rozhodnuti.justice.cz/ na základě dřívější instrukce Ministerstva spravedlnosti. Zákonná povinnost pro všechny soudy ale vznikne až novelou zákona o soudech a soudcích, která nabude účinnosti od 1. července 2022.
Jak dlouho trvá jednání u soudu
jednání může trvat různě dlouho, záleží na typu sporu. Často ale mají před jednací síni rozpis jednání. Rozpis jednání není stoprocentní, někteří soudci si tam píšou i věci, ke kterým nikdo nepřijde, takže to pak vypadá, že na tebe mají půlhodiny a sedíš tam pak klidně celé dopoledne.
Co není ve spise není na světě
quod non est in actis, non est in mundo – „co není ve spisech, není ve světě“). Zásada přímosti je velmi důležitá zásada upravující dokazování. Podle ní může soud činit skutková zjištění jen z těch důkazů, které sám provedl.
Jak probíhá žaloba
jednání řídí předseda senátu – nejprve vyzve žalobce, aby přednesl žalobu, poté vyzve k vyjádření žalovaného. Předseda senátu sdělí výsledek přípravy jednání, a které důkazy lze provést, tyto důkazy též provádí. Účastníci jsou vyzváni ke shrnutí návrhů a vyjádření se k dokazování, skutkové a právní stránce věci.
Kdy můžu být soudce
(1) Soudcem nebo přísedícím může být ustanoven každý občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům, bezúhonný, jestliže jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude soudcovskou funkci řádně zastávat, v den ustanovení dosáhl věku 25 let a souhlasí se svým ustanovením za soudce nebo …
Kdo je soudce zpravodaj
Soudce zpravodaj je procesní institut a páteř řízení před Ústavním soudem. Účel soudce zpravodaje spatřuji v zajištění klidu na přemýšlení těm šťastnějším soudcům Ústavního soudu, kteří takto nebyli určeni rozvrhem práce.
Jakou skolu na pravnika
Předpokladem pro výkon většiny právnických profesí (soudce, státní zástupce, advokát, notář, exekutor, velká část právníků orgánů veřejné správy) v ČR je absolvování pětiletého magisterského studia v oboru právo na vysoké škole, které musí naplňovat požadavky vyplývající ze zákona č. 11/1998 Sb., o vysokých školách.
Jak se stát soudcem
Soudcem z povolání se může stát bezúhonný občan, který má ukončené vysokoškolské právnické vzdělání, vykonal praxi justičního čekatele a složil odbornou justiční zkoušku.
Jak se stát asistentem soudce
Asistent soudce se stane soudcem tak, že nejprve vykoná tříletou právní praxi, následně úspěšně složí justiční zkoušku a poté ještě absolvuje jednoroční praxi jako justiční kandidát. Pracovní náplní asistenta soudce během těchto praxí je příprava podkladů pro soudní spory a vedení soudních spisů.
Jak si vyžádat rozsudek od soudu
ODPOVĚĎ: Kopii rozsudku lze získat i bez fyzické přítomnosti (návštěvy) na soudě – můžete požádat písemnou formou o vyhotovení kopie tohoto rozsudku – žádost musí obsahovat údaj o tom, kdo žádá, jaký soud, o jaký rozsudek se jedná, datum a podpis.