Co je hural?

Co je hural?

Co léčí černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách.

Na co je dobrá Bezinková šťáva

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Jak se dělá bezinkový likér

Postup přípravy

Do hrnce s vymačkanou šťávou a vodou, ve které se bez vařil, přidáme cukr, připravenou kávu a vanilkový cukr. Přivedeme k varu a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Necháme vychladnout a dáme odpočinout do lednice do druhého dne. Druhý den přidáme rum, dobře promícháme a nalijeme do čistých sklenic.

Co se dá dělat z černého bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Kdy sbírat bezový květ

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Co jsou bezinky

PLODY (BEZINKY)

Hlavní význam plodů bezu spočívá v tom, že tiší bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů (neuritidě a nerugalii), například trojklaného nervu, sedacího nervu (ischias) a při výhřezu meziobratlové ploténky páteře.

Kdy se sbírá bez

Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví. Listy černého bezu se trhají v květnu až červnu, kdy je účinek největší.

Jak vyuzit bez

Používají se stejně jako květy čerstvé i sušené (suší se bez stopek). Mají podobné léčivé účinky (při nachlazení, migréně), ale hlavně výborně chutnají. Připravují se z nich vína, likéry, marmelády a džemy, zavařeniny, šťávy, dezerty, omáčky, povidla, dříve i kaše a polévka.

Jak se dělá sirup z černého bezu

Recept na sirup z černého bezu

Vidličkou nebo rukou otrhejte bobule, dejte je do kastrolu a přilijte studenou vodu, aby byly ponořené. Přiveďte k varu a nechte pomalu dusit minimálně 20 minut. Přeceďte přes sítko, šťávu nalijte do kastrolu a přidejte hnědý cukr, skořici a šťávu ze 3 citrónů.

Co z Kulicek bezu

Co se dá vyrobit z kuliček bezu černéhoBEZINKO-KÁVOVÝ LIKÉR.BEZINKOVÝ LIKÉR.BEZINKOVICE, BEZOVICE, BEZOVÁ PÁLENKA.BEZINKOVÉ VÍNO.BEZINKOVÝ SIRUP.BEZINKOVÝ KOMPOT.BEZOVÁ MARMELÁDA.BEZINKOVÁ POVIDLA.

Kdy sbírat květ černého bezu

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.

Kdy stříhat černý bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu.

Kdy je nejlepší sbirat bez

Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví. Listy černého bezu se trhají v květnu až červnu, kdy je účinek největší.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak poznat jedlý bez

Bez černý si lidé někdy pletou s jinými druhy bezu – bezem červeným nebo bezem chebdí. Jenže ty obsahují větší množství jedovatých látek. Bez chební při troše pozornosti poznáte – nemá dřevné části, je to jen bylina. Bez červený zase rozlišíte třeba tak, že se podíváte na spodní část listů – jsou do modra.

Jak vypadá černý bez

Bez černý (latinsky Sambucus nigra) je nenáročný listnatý keř, který je běžnou součástí české přírody. Má lichozpeřené a po pěti uspořádané listy, jednotlivé lístky mají protáhlý tvar.

Kde najít černý bez

Ekologie. Lze jej najít na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech.

Jak poznat bez černý

Bez chební při troše pozornosti poznáte – nemá dřevné části, je to jen bylina. Bez červený zase rozlišíte třeba tak, že se podíváte na spodní část listů – jsou do modra. Lidé si pletou květy, ale červený bez kvete dříve než černý. Plody bezu červeného pak jsou, jak název napovídá, červené.

Kdy jsou bezinky

Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví. Listy černého bezu se trhají v květnu až červnu, kdy je účinek největší.

Co s plody bezu

Jak bezinky zpracovat

Zelené bobule odstraňte. „Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Kde sbírat bez

Nejraději má rumiště, okolí pastvin, komposty nebo stará hnojiště. Pokud se vypravíte na jeho sběr, rozhodně mějte na paměti, že je dobré sbírat výhradně tam, kde je čisto – určitě dál od cest a průmyslových zón.

Jak dlouho nechat louhovat bez

Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.

Který hřib je Nejedlý

Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová. „Ke konzumaci pak nedoporučuje ani hřib plavý a hřib skvrnitý.

Jak usušit běž na čaj

Jednou z možností je, že květy zavěsíme v dobře větrané místnosti. Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny. I u druhého způsobu sušení je důležité květy sušit v dobře větrané místnosti, tím urychlíme dobu sušení a předejdeme možné plísní květů.

Kdy dozrává bez

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.