Jak se starat o Perovskii?

Jak se starat o Perovskii?

Kdy se Striha perovskie

Kdy stříhat perovskie

Pokud se vám jeví jako slabá, méně rozvětvená, můžete ji sestříhnout až na 5-10 cm. Podpoříte tak růst i kvetení. V zimě naopak oceníte její dekorativnost díky zajímavým bezlistým stonkům, takže ji určitě odstříhávejte až na jaře.
Archiv

Jak Ostrihat Perovskii

Řez perovskie

Dosáhnete tak toho, že perovskie se bohatě rozvětví a bohatě pokvete. Jakmile tedy na jaře začnou na bázi rašit nové pupeny, stonky z minulého roku hluboce seřízněte. Mladé rostliny zkraťte jen o 5, maximálně 10 cm, starší rostliny pak zkrátíme na výšku 20 cm.

Co vysadit k Perovskii

Vhodnou společnicí perovskie může být také některá z třapatek nebo ostroček, výborně vypadá i v kombinaci s dochanem nebo jinou podobnou středně vysokou trávou. Pozornost začíná poutat v červenci, kdy nasazuje velké množství modrofialových poupat, která postupně rozkvétají až do září.

Kdy kvete Perovskia

Charakteristika rostliny

Původ: Himaláje
Barva květu: modrá
Kvete: Kvete od srpna do září.
Výška: 100 – 120 cm
Vůně: Listy krásně voní.

Co je Čechrava

Astilbe čili čechravy jsou opadavé trvalky, jejichž kořen je plazivý, dřevnatějící. Pocházejí z východní Asie, kde volně v přírodě rostou na vlhčích stanovištích. Zaznamenáno bylo několik různých druhů volně žijících v přírodě, ovšem v zahradách jsou oblíbené jejich vydatně kvetoucí hybridy.

Co je perovskie

Perovskie (Perovskia) je bývalý rod rostlin patřící do čeledě hluchavkovité (Lamiaceae). Podle fylogenetických studií začátku 21. století je rod součástí široce pojatého rodu šalvěj (Salvia), uvnitř jehož fylogenetického stromu se odvětvuje a do něhož je tedy nově zařazován jako jeho podrod (Salvia subg. Perovskia).

Jak se rozmnožuje perovskie

Pokud byste si chtěli perovskii rozmnožit, doporučuje množení semeny nebo řízkováním. Použít můžete bylinné i dřevité řízky. Nechte je zakořenit v písčitém propustném substrátu.

Jak daleko od sebe sazet perovskie

Hodí se i nenáročné skalníky. Pokud chcete, aby svah hezky kvetl, můžete na něj použít levandule, perovskie, mochyně nebo tavolníky japonské či vajgélie. Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe.

Kdy stříhat Čechravu

Nejen trávy, jejichž suchá stébla a květenství zahradu zdobí přes zimu, se stříhají až na jaře. Platí to také pro trvalky, které kvetou na podzim a stonky tak chrání citlivé srdéčko. K takovým druhům patří například rozchodníky, podzimní sasanky, chryzantémy, ale také třapatky, sápy a čechravy.

Jak je vysoká Čechrava

Venkovní rostlina

Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Na jaře jsou často zbarvené dobronzova. Roste v trsech, které lze snadno na jaře nebo na podzim dělit. Rostlina je vysoká od 0,4 – 1 m.

Co je podobné levanduli

Je to Perovskia atriplicifolia, jejíž složité jméno zní skoro stejně ve slovenštině i češtině. Tento polokeř patří do stejné čeledě jako levandule, jenom tu vůni po ní nezdědil. Pochází ze střední Asie, kde roste na slunných a často i velmi suchých lokalitách. Podobné podmínky ocení i na vaší zahradě.

Jak kombinovat keře

Při vysazování keřů do skupin dbejte na to, aby se vedle sebe vyskytovaly druhy, které kvetou v různých ročních obdobích. Vytvoříte tak trvale se měnící obraz, ve kterém bude jedna barva květů střídat druhou a ostatní keře před kvetením nebo po odkvětu se postarají o zklidňující zelený doprovod.

Jak kombinovat rostliny v zahradě

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Jak se starat o Čechravu

Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.

Čím hnojit čechravy

Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.

Co kombinovat s levandulí

Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián. Samostatnou kapitolou je pěstování levandule se suchomilnými růžemi. Jejich spojení obohacuje zahradu atraktivní směsí romantických vůní a zajímavou kombinací tvarů.

Co se hodí ke Kavylu

Dejte dohromady například mohutné odrůdy ozdobnice, které dosahují výšky dospělého člověka, s květinami jako záplevák nebo sadec a slunečnice. Dohromady se hodí i některé druhy kavylu se stejně vysokými trvalkami jako denivky nebo máčky.

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příkladyčervená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Které rostliny se nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co odpuzuje levandule

Intenzivní vůně, kterou levandule vydává, navíc odpuzuje i mravence a další hmyz, který často pobíhá po našich domovech. Stačí umístit levandulový květináč blízko vchodu do domu, abychom měli jistotu, že se do našich pokojů nedostane žádný hmyz. Zajímavé je, že levandule přitahuje včely, motýly a čmeláky.

Jak se rozroste levandule

Na zahradě se levandule krásně rozroste, proto mezi jednotlivými rostlinkami nezapomeňte ponechat dostatečně velké rozestupy. Ty by měly být alespoň 0,5 metru. Levandule na zahradě by se měla zastříhávat, aby byla stále bohatá na květy. Zastřihávání se provádí v jarním a podzimním období.

Jak pečovat o Kavyl

Kavyl péřovitý miluje slunné stanoviště. Vyhovují mu dobře propustné, sušší, hlinitopísčité zahradní půdy. Dařit se mu však bude i v méně výživných písčitých zeminách. V principu nemá rád pouze těžké jílovité a špatně odvodněné zeminy, ve kterých jeho kořeny mohou snadno zahnívat a problémem může být i zimní vymrzání.

Jak stříhat Kavyl

Řez: Vysoké trávy v žádném případě neřežeme na podzim. Jen je před zimou svážeme a ochráníme tak kořenový bal proti vnikání nadměrné vlhkosti. Sestříhneme je až koncem zimy nebo brzy na jaře než začnou znovu rašit asi 10 cm nad zemí.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.